Aylar sonra, Simla

Aylar sonra, Simla
30/08/2021

Uzun bir aradan sonra Claire ile birlikte Güneşköy’deydik. Aylar önce kalabalık bir grupla düşünmeye başladığımız jeodezik kubbenin yapımı yarım kalmıştı. Bireysel yoğunluk ve sorumluluklarımdan Güneşköy’e ayırabildiğim zaman da azalmıştı. Güneşköy’den uzakta kaldığım süreçte yaptığım şeyleri daha fazla sorgular ve daha az keyif alır hale geldiğim bir dönem geçirdim. Pandeminin, afetlerin, yıkımların, şiddetin getirdiği yük de bir o kadar fazla tabi.

29 Ağustos öğle saatlerinde Claire’in evinde buluştuk, bahçesini gezdik birlikte. Claire ile dolaşırken fark etmediğim detayları görüp daha önce bilmediğim pek çok şeyi öğreniyorum. Yaşamla, doğayla kurduğu ilişki üretimin ötesinde, kontrol etmekten ziyade gözlemin ve oluşa izin vermenin baskın olduğu bir ilişki. Bu ilişkide saklı olan saygıyı, değeri, şiddetsizliği ve ön yargısızlığı görmek de çok şey öğretiyor insana.

Simla4 Bahçe gezimizin üzerine Güneşköy’e doğru yola çıktık. O gün dağıtım yapılıyordu, gittiğimizde Celal Abi ve Eyüp paketleri hazırlıyordu. Claire’in arkadaşı Solmaz, kardeşi ve yeğenleri ile birlikte Güneşköy’ü gezmeye gelmişlerdi. Bir süre onlarla vakit geçirdikten sonra yemek yapmaya koyulduk. Akşam ise su doldurmaya gittik. Çalışırken bir yandan da Claire ile sohbet etmek zamanın nasıl geçtiğini unutturdu.

Güneşköy’ün çıkış noktasını merak ediyordum. Detayları, nasıl bir araya gelindiğini, hangi değerler etrafında birleşildiğini.

Simla1 Ortak bir amaca sahip olmak ne kadar önemli bu süreçte? Ortak amaçlar nasıl tanımlanmalı? Hangi ölçekte düşünüyoruz? Topluluk destekli tarımın teoride inşa ettiklerini pratikte görebiliyor muyuz? Tüketici tüm sürece ortaklaşa üretimin bir parçası olarak mı dahil oluyor yoksa süreçten ziyade ürün odaklı mı bakıyor? Bu ilişkiler ne tür bir dayanışmayı beraberinde getirebilir? Dayanışma kültürü Güneşköy gibi bir yerde nasıl inşa edilebilir? Benim dahil olduğum süreç pandemiye denk geldiği için öncesini bilmiyorum. Yapılan işi kolektif olarak sürdürmenin zor olduğu bir döneme denk geldim. Kolektiviteyi ve  emeği sürdürülebilir kılmanın yolu nedir? Bir mekan ya da mekanın izin verdiği sosyal ilişkiler nasıl sahiplenilir? Bu noktada güven duymanın, çıkarsızlığın ve benzer konuları dert edinmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Akşam yıldızların altında Claire mandolin çalarken ben de biraz hareket ettim. Bilgisayar başında geçen zamanda bedenimden o kadar uzaklaşıyorum ki ağrılarımın farkına varamıyorum. Köyde geçen bir günün ardından ancak hissedebilmiştim bedenimin hafiflediğini. Herkül de eşlik etti bize, çok oyuncuydu :)

Simla3 Ertesi gün söğütleri suladık, palamutları toprağa bıraktık, kurumuş kabak cipsleri topladık ve otları temizledik. Kanyonda söğütleri sularken dere yatağındaki izlerden suyun hareketini anlamaya çalıştık. Hangi yolları tercih ettiğini okuduk topraktan.

Simla2 Köyün getirdiği dinginliğin, dinleyebilmenin ve çalışırken sakinleşebilmenin yanında daha çok sorularla ayrıldım Güneşköy’den. Claire’e ise içtenliği, desteği ve samimi iletişimi için bir teşekkür borçluyum.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam