Nedenler derinde

Nedenler derinde
18/03/2024

AloeFlowers Sera ne kadar bakımsızsa Aloe vera huzurunda çiçek yine çıkartıyor 

Arghghghg!   3cü odada, en üst rafta kapalı bir kutuda tohum saklamıştım.  İnsan yokken kuyruklu alan reisi self servis yapmış.  Besin değeri varmış demek. 

Sulama göleti tamamen kuru mu? Tüm kamışlar kesildi.  Uzun büyümesi strateji olan borular estetik.  Ne kadar su girmediyse, kamışlar altında toprak nemli...

Birinci terasta çekilmiş toprakta yalın ayak yürüdük, yumuşak...  Duygu soru soruyor "Güneşköy meyve olsa ne olur? " Ya hayvan...?" Cevaplarım arayışımızda levha oluyor.

Akşam iftar için biraz geçiktik.  İbrahim Kıvanç Ayrancı organik pazarından geldi.  Haftalık rutini oldu yıllardır.  Çayyolu pazarında b2 haftadır Fatma'sız yapılır, sağlığına iyi bak.  Bu gece kendi yün yorganımın altında yattım!  6 ay önce yıllar kullandığımız yorganımızın dikişlerini söktüm. Seda yünü güzelce yıkayıp Eylül'ün güneşinde kuruttu. İbrahim "muhtar" temiz yünü Elmadağ yorgancıya götürdü, ve kullanılacak kumaşı seçti (teşekkürler, motifi beğendim). Ve listeye eklendik: ustanın uzun bir bekleme sırasına girdi.  Ocak'ta bitmiş. Şubat'ta Tahir yenilenmiş yorganımızı alıp annesinin evine getirmiş. Süreç uzun, ama değdi! Tüm katkılarınıza teşekkürler.

Duygu rebapsız gezmez.  Doğanın sakinliğine tamamlayıcı, enerjisi uyumlu: çabayla, beceri geliştirip uzmanlığa doğru geçmek. İnkincil pasif "düğmeye bas, başkasının kaydettiğini çal" yerine: kusurlu ama ilerleyen, uğraş isteyen...

Doğaya bakışı anlamak için 2008-9 yıllarda 18 aylık AB destekli "Engelli Örencilerle Engelsiz Üniversiteye Doğru" projemizin bir ürünü olan "Tutum ve Davranış kartlarını" engelli öğrencilerin ifadelerinde oluşulyor. Böylece, toplumda seslerini duyulmayanların görüşleri toplandı. Aslında, sistemlerden dışlanan öğrencilerin belirlediği konular çok daha genelde yaşanan noktalara dikkat çekiyor.  Bugün cümlelere tek tek "doğa bakışından" değerlendirdik.   Faydalı bir yol, tekrar daha derine gireriz. 

Güneşte "Mandala"nın önünden bankta tartışırken, yakında bir hareket oldu! Deliğinden bizi gözlemleyen bir kır faresi hemen güvenli tüneline döndü.  Ne kadar delik var!  Yılanlara yemek bol var.  Tabii ki fare kaçışı kadar hızlı fotoğraf çekemedim.

Viyadük altı - özellikle V10-9 ile V10-10 arası, dolgu toprakta gelişenler arasında en öncü Hardal otu. 

Kimler geziyor insan yokken?  Örnek topladım, bakalım teşis ne olur. 

Sıvacı kuşumuz en az 15 sene sonra yuva yerine dönmedi.  Neden?  2022 yılında yavru vardı... viyadüğün nşaattayken. Gecen sene trenler yavaş geçince kayada düzenli titremeler mi rahatsız etti?  Artık banliyö tren hızında çok daha hızlandı. Saatte 200km kesin, daha fazla belki.   Eski yıllardan kalan doğal yapı bakımsız, üstten delik açıldı. Yakında biz izi kalmaz...

Süleğen Euphorbia bitkiler arası ilginç bir çins.  Bitkileri o kadar sadeleştirdi ki minimalist çiçekleri (sadece pistil) görünmesi zor.  Her tür fotosentez yapan tek cins, C3, C4 ve CAM. Dokunurken tedbirli olun; "sütü" denilen sıvı acı, zehirli - otoburlarından korunması. 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam