Güneşköy benim için ne ifade ediyor?

Güneşköy benim için ne ifade ediyor?
07/11/2021

Güneşköy hakkında ne yazacağımı düşünürken en iyi anlatının,  Güneşköy’ün neden benim için önemli olduğunu ve ne anlam ifade ettiğini anlatmak ile başlamak olduğuna karar verdim.

Gerçekten Güneşköy benim için ne ifade ediyor?

Bensu11.6.1Birçok üniversite mezunu gibi içimi tam bir umutsuzluğun kapladığı dönemde tanıştım Güneşköy ile. Mezun olur olmaz Muğla’ya taşınmış, iki yılın sonunda kendimi gerilemiş , ise yaramaz hissetmeye başlamıştım. Ankara’ya geri döndüğümde İnci Hoca ile MoniBostan toplanmasında tanışıp beni davet etmesi üzerine ilk Güneşköy maceramı yaşamış oldum.

İnci Hoca, Ali Hoca, Claire , Celal Abi hepsi ile tanışıp sohbet etmeye başladıkça kafam berraklaşmaya başladı.

 Ne yapacağımı bilemez bir haldeyken sohbetler  sayesinde kafamda ufak ufak planlar yapmaya başladım. 

Mezun olduktan sonra özellikle iş arama sürecinde benim gibi hafif sallantılı süreçler yaşayan kişiler varsa onlar da biliyorlardır ki aslında en kötüsü kendine olan güvenini kaybetmek. Özgüven azalması, umutsuzluk , “Yapabilir miyim?” sorusu, hepsi paket halinde gelmişti bana.

 

Güneşköy’e her ziyaretimde bunu yavaş yavaş yıktığımı hissettim.  Her gittiğim gün muhteşem bir sessizliğin içinde, ciddi emekler ile inşa edilmiş bir alanda , güzel amaçlar uğrunda toplanan dünya tatlısı insanlar ile birlikte vakit geçirmek, o kadar güzel bir enerji veriyor ki. Kompost, solucan gübresi , bir kooperatif neler yapabilir, nerelerde zorlanır çok şey öğrendim. Hala daha öğrenmeye devam ediyorum. Claire ile tanışmam da beni bambaşka bir boyuta götürdü. Claire’in gece kalmaya çağırması ile birlikte hayatımda ki en güzel gecelerden birini geçirdim. Gerçekten  romantiklik olsun diye demiyorum ya da mübalağa etmiyorum.  

Gün içinde yapılması gereken işleri yapıp aksam olduğunda Seda Abla’yı ziyarete gittik. Dönüş yolunda, yıldızları izledikten sonra Celal Abi’nin mutfakta sobayı yakması ile birlikte sıcacık ortamda, ben kitap okurken Claire mandolin çalmaya başladı. Arada dayanamayıp konuşup sonra tekrar mandolin ve kitaba dönüp sonra tekrar dayanamayıp konuşurken geceyi böyle geçirdik. Tam o gece dedim ki  “Galiba, bende bloğa yazı yazmak istiyorum.”. Bu geçirdiğim güzel anları kesinlikle birileri okumalı ve deneyimlemeli. Paylaşmadan durmak istemedim. Şimdilik bu kadar diyorum, yeni öğrendiğim ve deneyimlediğim şeyleri paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam