GİDYO materyalleri

GİDYO projesine katılanlar için özellikle önerilenler:

Güneşköy - Ekoloji: Bozkır ekolojisi az bilinen ama zengin.  Anadolu toprakları 21 milyon sene önce Oligosen sonunda  Tethys Okyanus'tan çıktıgından beri İç Anadolu'nun bitki örtüsü bozkıra yakınmış.  Buzullar kapatmış, erimiş. Ancak hiç bir dönemde ağaçlı bir bölge olmamış.  Karbon tutma kapasitesi yüksektir, toprağın altında derine ünen köklerinden dolayı.  Ormanlık bölgelere göre 3 misli bitki çeşitlilik barındırır.  Son yıllardır ciddi tehdit aldındadır, özellikle kentleşme-betonlaşma, mekanize tarım, uygunsuz ağaçlandırma, kontrolsuz av, vs tarafından. 

Ekolojik Ayakizi: Yaşam tarzımız ne kadar basar doğaya, çevreye, dünyaya?  Tercihlerimizin pahası farkında mıyız? Daha hafif basma opsyonlarımız ne olur? Ben-merkezinden daha doğa-merkeze geçen alışkanlık nasıl geliştiririz? 

  • WWF Türkiye
  • Ekolojik ayakizi hesaplama in Turkish? - If you want to develop a calculator like this one, we can help! Get in touch, or discover how we can help you with software.  Belki projemizin çıktıları arasında ilk Türkçeleri çıkmaya başlar:

İklim:  İklimhaber.org

Dayanıklılık ve Yılmazlık: Resilience, zorluktan sonra toparlayıp devam etmek hem psikolojik hen de çevre boyutu olur.  Daha dayanıklı ve sürdürülebilir bir Türkçe kaynak bulununca eklenecek.  Şiddetsiz İletişim / Yürekten İletişim yöntemi bilgileri.  

Daha fazla bilgi farklı dillerde, özellikle İngilizce'de oluşturuluyor.  İngilizce kaynak listemize de bakınız.  

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam