Yavaşlayınca

Yavaşlayınca
30/08/2021

Simla ilk defa COVID kısıtlanmalardan önce Mart 2020'de geldi. Hala Mimarlık lisans öğrencisiydi. Şimdiyse Başkent Üniversitesi asistanıdır. Akademik yılın yoğunluğa girmeden 30 Ağustos bayramın sayesinde bir gece Güneşköy'de kalma fırsatı yakaladık, ve pek yoğun hareket olmadan, kafamızı yavaşlattık.  Akılda boşluk oluşturunca, neler koşabildik.  İnsana iyi gelir... 

Gündüz çok sıcak, 37 derece cıvarında.  Solmaz ablası Serpil ve çocukları Erdem ve Erhan ile ürünlerin paketleme sırasında geldiler.  Fazla sıcaktı gezmek için. Solucanları ve Mandala gördükten sonra Ankara'ya sebze dolu bir paket ile döndüler.  Solmaz'dan öğrendiğimiz "Üzümlü Simit": Simit arası beyaz kerem peynirli yanında üzüm.  Tavsiye ederiz!

Paketler Akşamüstü, Ali ile İnci hazırlanmış sebze paketleri almaya geldiler. İnci dondurma getirdi!  Çubukları faydalı olur.  Simla için vegan dondurması da var dolabımızda. 

Suya gittik: tüm 5 litrelik bidonları bir ipe dizilir, kolay taşınır.  Güneşk batmış, ışık hızlı şekilde kayboldu.  Çeşmede rutin kurduktan sonra işbölümüyle bitirdik.  Yünleri de suda tuttuk, kirin bir kısmı çözüldü.  Suda yüzer, toplanması kolay. 

Akşam yatmadan danscı Simla esneme yapacaktı. Herkül katılmaz mı? Fazla hareket etmeden dolu bir akşamımız oldu.  Not, Sarah, ön denemeler yaparken yaşgünün hediyesi bolca yedik beraber. Simla kabak cipsi çok sevdi... Başta kıtır kıtır, ağızda sakız gibi çinerken güneşte kuruyan kabağın tadı tuzla pul biberle çıkar.  Sağlam, kırt kırılmaz.  Aramızda "Karşılıklı betimleme" metin geliştirme yöntemi çalıştık.  Akşam "Güneşköy nedir?", sabah "Sera", yolda dönerken "Mandala" fikir geliştirdik.   

Ankara'ya dönmeden Yüzüncü Yıl bahçemizden toplanan palamut ektik.  Son baharda yine ekeriz.  Kanyona 20 litre su söğütlere verdik. Kuraklıkla kanyonun bazı kenazı çoküyorYukarısına yürüdük, makasla bu yılın karaçalı dalları keserek. Berberis o kadar hevesli hızlı büyümüyor.

Mürvere su verince testinin ağızında büyük çiyan yüzüyordu.  Kuru otaldım kontrol etmek için: tepkisiz, yaşamıyordu. Cıkarttığım iyice çürüyenbedeni taşta kuruttum.  Kalan parçaları koleksyona eklendi.

Patates arası/ etrafındaki otları tırpanla Celal biciyor: patates bulunur!  Yakında Kışlık ürünlere alan gerekir...

Akademik yılı başlamadan Balaban vadisinde yıllardır görünen bir grafiti 14.ayakta yola bakan iki yüzünde hep gördüğümüz ÇALIŞ yazısı gelip geçenlere hatırlatma yapar.  Bunu yazan kimdir? El yazısı belli, hem küçük hem büyük harfle, ve altındaki iki çizgi...

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam