Gelmeden bilgi

İlk defa Güneşköy'e gelmeden birkaç konuda bilgi:  

 • Ulaşım

  Arabayla gelmek için haritaya bakın - not, Güneşköy'de sınırlı şebeke (özellikle Türkcell) olduğu için haritanın ekranı çekin yolu takip etmek için.

  Elmadağ'dan Güneşköy'e: haritayı kaydedin - Elmadağ sonrası telefon şebekesi yetersiz olabilir...  Nisan 2019: Viyadük altındaki yol köprüsü kaldırıldı - Hisarköy'den geçip viyadük altından Çiftlik Mahallesine kadar devam edin, sol, sol yapıp Güneşköy'e gelirsiniz.  Elmadağ-Hk-Çiftlik-Gk 

 • Giyim kuşam

  Sanırım orada toprakla çalışma da yapılacak, İç Anadolu'nun sert iklimine uygun giyinin.

  Rahat ve kirlenebilir pantolon. Penye kumaşına dikenler yapışır diye önermiyoruz. 

  Kapalı rahat ayakkabı (yazın bile - çok ayaklı minik varlıklara karşı önlem).  Çamurda ve ağır çalışmalarda zarar görmeyecek durumunda olsa daha iyi.  Topluklu ayakkabı, babet, açık sandalet önermiyoruz!   Bahçede çalışmasında sağlam eldiveniz olsa, getirin...

  Havaya göre;

  Yağmur ve çamura karşı sağlam ayakkabı.  Eskiden fazla yağmazdı ancak iklim değişiklikle 10 saat durmadan yağdı Ocak 2018'de. 

  Güneşe karşı şapka ve güneş kremi.

  Soğuk havada kat kat giyinin (rekor 7 kattır!); çalışıp ısınınca soya soya rahatlarsınız.  

 • Yemek 

  Ankara'dan gelirken yolda "25 Saat" fırında (Ortaköy mezarlığı geçince) duruyoruz - çünkü solucanlarımıza çay arttıkları veriyor.  Ayrıca kahvaltı molası.  Ekmek alıyoruz, ve ek katkı alınır: çörek, vs Öğlen yemeği: evde önceden hazırladığımız bir yemek getiriyoruz (mutlaka vejetaryan yemeği oluyor!).  Mutfak ekibi makarna/pilav ve salata hazırlar.  Katılım sayısı artıyor... ve yeni çözümler oluşturacağız :) 

 • Zaman

  Herkes ilgisini çeken bir çalışma ekibe katılır.  Yemeğe kadar 3.5-4 saat çalışır.  Öğleden sonra başka ekibe geçme fırsatı olur.

  Yeni gelenlerle Doğa Yürüyüsü yaparız - O gün arazide neler görüyoruz?  Doğayı gözlemlek her sefer, her grupla farklı oluyor.  

 • Getirmek gerekenler

  Yolculuk katkısı 10TL kişi başı (ödemeyen gelsin, daha fazla çalışsın!). Daha fazla bağış vermek isteyen olsa ne güzel: sürdürülebilirlik sadece yol parası değil...

  Çay, sıvı yağ, şeker, pirinç, makarna, mercimek... hep tüketiyoruz - çay bol içeriz!

  Ayrıca:

  Yumurta kutusuna çok ihtiyaç var

  Yediğiniz yumurta kabukları - ki tavuklarımız daha güçlü yumurta üretir.

  Kavanoz

  Eski gazete... hala okuyanlara çağrı!