Sosyokrasi

Sosyokrasi, rıza ve geri bildirim döngülerine dayanan bir karar verme sistemidir. İyi yönetişim için grup onayında bir sonraki adıma geçmek için en iyi çözümleri bulmakla ilgilidir.

Sosyokraside, düzeltme her zaman mümkündür. Mükemmel olmaya çalışmak yerine hata yapmak teşvik edilir. Bu, sosyokrasinin en önemli ilkelerinden biri olup geri bildirim almaktır. Sistem, ortamından geri bildirim alabilmelidir. Bir diğer sosyokrasi ilkesi, sistemdeki unsurların birbirini kontrol etmemesi gerektiğidir. Son ilke, sistemin kendisini yönlendiren harici bir kaynaktan faydalanması gerektiğidir. Sosyokrasi dairesel bir süreçte çalışır. Örneğin, yönetim büyük çemberdir ve üç bağlantılı daireye sahiptir ve bunlar diğer küçük dairelere bağlanır. Diğerlerinin yanı sıra yönetimi de organize etmeniz gerekiyor. Dairesel işlem, üçgen adımlara dayanır. Bu üçgen eşdeğerlik hakkında daha fazla. Ana hedefler sıraya göre liderlik yapmak, yapmak ve ölçmektir. Bunu yaparken, malzeme ile ya da malzeme olmadan yapmanız gerekir ve bunu yaparak neyin geri bildirim olduğunu ölçebilirsiniz.

Sosyokraside 4 temel kural vardır.

İlk kural çevrelerde düzenleniyor. Örgüt içinde yaşamak isteyen bir anlamda güvende olmak, bir şeye zorlanmak değil. Birbirine güvenmek için pratik yapması gerekiyor. , fikrini savunmaya gerek duymadan. Güvende hissetmek için temel bir test var. Eğer topluluk güvende hissediyorsa itirazlar olacaktır. Herhangi bir itiraz duymazsanız, sorun var demektir. İtiraz da verilen bir hediyedir.
İkinci kural rıza politika ve karar verme yönetir. Politika değişiminde toplantıların kısa sıklıkta olması gerekmez. Aksi takdirde, her sabah bir araya gelebilirsiniz. Teorik olarak herkesi her toplantıda istiyoruz, ancak gerçekçi değil. Bu yüzden küçük gruplar önemlidir. İnsanlar çıkarlarına odaklanabilir ve bunun bir parçası olabilir.
Üçüncü kural çift bağlantıdır. Bir dairede, bir kolaylaştırıcı, bir sekreter ve iki çift bağlantı olacaktır. Büyük çemberden bir bağlantı seçtiniz ve bağlı olan başka bir çemberden bir bağlantı seçtiniz. Bu, iki farklı şekilde iletişim kurmak için kullanılan bir tekniktir. Bağlantılar temsilcileridir. İki temsilci göndererek, çatışmanın farklı taraflarını görebilirsiniz.
Son kural, aday olmadan - rıza ile seçimdir. Seçimler sırasında, bir gruptaki en iyi kişiyi arayın - mükemmel kişiyi değil: fikrim / fikrimden ziyade güvenebileceğim birini. Hiyerarşik değil. Üstte, hepsine rıza göstererek oraya gelebilirsin. Son farklı konu tartışmaları vardı. Bunlardan biri rollerle ilgiliydi. Örneğin, 'kolaylaştırıcı' bir roldür. Bir rol bir kişiden farklıdır. Bir rol birçok insan tarafından üstlenilebilir ve bir kişi birçok rol üstlenebilir. Ayrıca, sosyokratik bir topluluktaki insanlar daire tarafından güçlendirilir ve çevreye güç verir. Son olarak, bir sistemdeki sorunlar kişisel olarak ele alınmamalıdır. Belki başka birinin bu rolü denemesi gerekir; veya rolün tanımında bir sorun olabilir. Bu kişi ve kişilik ile ilgili değil.


Bunlar Arterra EU Erasmus Plus projesinde Güneşköy katılımcılarından notlar (Mayıs 2019)