Sera - GünSera

Ağustos 2021: Sera 10 senedir hizmet veriyor.  

2010 yılında, Tarım Bakanlığından hibeyle, tam güneye bakan yamaçta iki seviyede sera çelik strüktürlü ve barınma mutfak ve banyo kısmı taştan inşaa edilen yapı 25m uzundur.

Kuzeye bakan çatısına düşen yağmur hasat edilir, 2018 yılında çatı tamiratından beri.  

Yaşam mekanları üst seviyede, kuzey yamaçta. Ortada büyük mutfak ve topanma alanı çok kullanışlı, özellikle kışın. Yanlarda birer banyo yanında ikişer oda.  Doğudaki odalarda çalışanlar kalır, batı odalardan biri eğitim odasında 2 kişi yatabilir, en sonunda Fikret'in kurduğu odada misafir kalır bazen.  2016 yılında yeterli hava almayan odalara ek bir pencere kalın taş duvarlarda açıldı.  Yazın sera içi fazla sıcak olur, odalarda mutlaka hava akıntısı olması gerek. 

Seranın üst seviyesi tekerlekli sandalye kullanıcıya erişilebilir inşaa edildi. Planlama aşamasında düşünülürse, ek masraf gerektirmeden.  Zaten mantıklıdır: seraya girecek/ çıkarılacak ağır malzemelerin tekerli araçta rahat hareket eder.  Her iki tarafta kapısı var. İki kapı arası sert zeminli düz geçiş ulaşım kolaylaştırır; girişlerden mutfağa, odalara, banyolara girebilir. Gece dış kapılar kapalı tutulur ki Herkül kendine ekmek almasın.  

Seranın topraklı alt seviyesi tamamen camla kaplıdır: 35 derecede çatı ve de yanları çift ısıcam. Altı kısmı 200 metre kare toprakta bitkiler yetiştirilir ProduceGrowing eğimli cam tavanın altında.  Üst seviyede uzun saksılarda filizlenme, PaziFilizi ve bitkiler altları toprak olan tavalarda büyütülür.  Kış boyunca pazılar iyi ürün verir. 

HeavyRain Yıllar içinde bazı camlar kırıldı veya kaydı. tasarım sürecinde ve planlama aşamasında bakım düşünülse, tamirat kolaylaştırır ve çalışma verimi yüksek tutulur. 

SeraArka Mart 2019 ayında yenilenen arka çatı sağlam olunca, yağmurlar odalara giremeyince kalmak rahatladı.  Yağmur yağınca, 25x8m çatı alanından toplanan sular oluktan sağ tarafındaki 5 tonluk depoda toplanır.  

Uzaktan (köy yolundan veya havadan (dron, viyadükten) 25x20m cam dikdörtgen görünür.   Çatının üst camlardan 6sı açılır, yazın fazla sıcaklık azaltılsın.  

Kışın dışarıda eksi 5 olsa, derada artı 20 derece kalıyor. Erken ürün alınır, ve sezonuna 2 ay uzatır.  Fide yetiştirmek için önemlidir. 

2011 yılında Sera'nın bilgileri https://www.guneskoy.org.tr/projeler/gunsera-sistemi

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et