"Bahçemiz"

Bahçemiz 2019 başlıyor... 

2018 Bahçemiz bitti.

Solucan gübresi satılık. 

2002'de Güneşköy’ün taşlık olan ve hiç tarım yapılmamış arazisi 2 yıl boyunca düzenlenmiş ve tarıma uygun hale getirilmiştir. Sulama için komşumuz Ekrem ve Saadet Yağcı’nın bahçesine sondaj kuyusu açılmış, orta-gerilim trafosu kurulmuş ve yeraltı suyu arazinin yüksek bir yerinde kurulan gölete pompalanmıştır. Sulama alt yükseltide kurulan bahçeye damla sulama boruları ile ulaştırılmaktadır. Sulama suyu ihtiyacı olan komşularımızla paylaşılmaktadır.

Güneşköy Kooperatifi 2005 yılından başlayarak Topluluk Destekli Tarım (TDT) yapmaktadır. 2005-2014 yılları arasında organik sertifikalı sebze üretimi yapılmıştır. İç Anadolu iklim koşullarında Temmuz-Kasım ayları arasında üretilen 20-25 çeşit ürün Ankara’dan projeye destek olan ailelere her hafta bir kutu içinde adreslerine ulaştırılmıştır. Bu süreçte Ankara’dan her yıl 60-80 aile sağlıklı ürünlerle beslenmiştir. Sebze üretiminde Hisarköy’lü çiftçiler sigortalı olarak çalıştırılmıştır. Üretim tekniği ve pazarlama yöntemlerinde deneyim kazanan komşularımız daha sonra kendi organik sertifikalı ürünlerini Ankara’da Çankaya Belediyesinin Ayrancı ve Çayyolu organik pazarlarında satmaktadır.

Güneşköy Kooperatifı Sivas-Ankara Hızlı Tren Projesinin başlaması ile organik üretime bir süre ara vermiştir. 2017 yılında Topluluk Destekli Tarım projesi tekrar başlatılmıştır. Önceki yıllardan farklı olarak dağıtım semt bazında belirlenen bir yere bırakılmakta, proje destekçileri sebze kutularını bu dağıtım noktasından almaktadır.

2010, 6.cı sezonumuzdan bir video