Yeni Başlangıç

Yeni Başlangıç
14/10/2020

Tamir Dün büyük karar verince bugün yıllık izni kullanırken yolum Güneşköy'e düştü.  Doğa, kır, sezonun olgunluğun süreçleri beni çekti. Çiftlik Mahallesi geçerken, iki kişi çalışıyordu: evin önünde Seda, ve Fatma daha aşağıda.  Özgürlüğümü bir çığlıkla kutladıktan sonra Fatma yanına gittim.  Arpa ekmeden elenecekti.  Ancak elek eskimiş, kopan tellerin bakıma ihtiyacı vardı.  İşte 35 yıldır yapmadığım dokuma tecrübemi canlandırdım.  Tabi ki kusursuz değil, yeni gibi değil.  Ama çuvallarca arpayı eledi - kafi, yeter.

Eleği ustaca kullanan Fatmaya çırak oldum.  Yığından 3er kürek dolusu tek sefer elerdi.  Arpanın tozu buğdayınkinden daha kaşındırırmış.  Tavukla kazlar tanelerinden yakalamaya çalışır, fırsat verilse.

Brokoli olgunlaşırken Beyaz Melekler de fırsat kaçırmaz. Nasıl başarılı bir varlık!  Yılın en erken çıkan kelebeklerden, bunlar 2 günlükten itibaren çiftleşmeye başlar.  Yumurdadan çıkan tırtıl 5 defa gömlek değişerek büyür.  3 hafta beklemeden koza örebilir.  

6-7cm kanat eni olan bu kelebeği takip etmeye çalıştım.  Nasıl bir kelebek?  Artık bunlara zaman ayrılsam fena olmaz... 

Sezon sonuna gelince her can yaşamak için can atar.  Karpuzun tohumları en uygun yeri beklemeden "HEMEN" acil durumu ilan edip sabırsızca yeşermeye başladı. 

Sulama göleti haftalardır kendine bırakıldı.  Düzenli şekilde kullanılan su, kuyu suyuyla doldurulur - hiç durgun değil.  Ece'nin göl ekoloji bilgileriyle bunun dengesini konuştuk.  Hızlı büyüyen sazlar ve suyun yüzeyindeki alg (herhalde, analiz yapılır) katın besin ve mineral değerleri ne olur?  

Onlarca sene her sabah Çiftlik Mahallesinden çıkan, her aksam aynı yoldan dönen kalabalık sürünün etkileri 18 sene sonra hala görünür.  Celal patikayı ne kadar çapa makinasıyla bozmaya çalıştı. Hala farklı duruyor.  Ve çok çarpıcı olan yamaçlar arasındaki flora farkı.  Acaba ondan dolayı koyunlar bu sınırından geçer mıydı? 

Organik ürün paketlerimiz size gelene kadar ne zahmet talep etti.  Gece ODTÜ dağıtım noktasına bırakılan paketlerden birinin domates suyu kavanozun sızıntıdan tüm paketi tekrar kurmak gerekti.  Sebzeler biraz yamuk, azıcık ezik, bir kurdu olur, bir kenarı kör fare mi yemiş?  Hepsi çok sağlıklı.  Tarımda ortalama fire olarak atılan ürünlerin yarısı, Güneşköy Bahçemiz ürünlerin %90'ı size ulaştırıyoruz.  Saatlerce işlenir... COVID'ten dolayı bu sene kimseyi yanımıza çağıramadıksa, başka fırsatta tarım sürecini anlamanız için ziyaretinizi bekleriz.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam