9 Saat Domates

9 Saat Domates
04/10/2020

Ali ile İnci Gökmen bir hafta dinlendikten sonra dün döndü. 25 Saatte dilinlenmiş 2 Trabzon ekmeği ile 5 simit - tahinli kalmamış - aldık. İşleri azaldığı için sadece 2 kova çay atığı vardı.  Üçümüz saat 10 cıvarında vardık. Çay, simit ile Doğukan'ın ODTÜ'de topladığı iğde ile alıç, sonrası domates tarlasına indik.

OlgunDomates    Geçen hafta domatesleri anlattım.  Bahçemiz paketi alanlar arası "Bu hafta domateslerin bir tane sağlam yok" ve "hiç biri kurtaramadık" mesajlarına bir açıklama yazmak istiyorum.  COVİD döneminde ziyaretçi çağıramayınca tarladaki mevsimsel değişikliklerini bizzat göremez oldu.  Domates tek yıllık bir bitki olarak, doğasında sezonun sonuna geldiğinde soyunu sürdürme "refleks", programlanmış süreçlere geçiyor.  Amaç tohumlarını en güvenli durumda bırakmak ise, olgun meyve (domates) başta litik enzimle içini çıvıklaştırır ki tohumlar rahat kayabilir. Bazen kabuğu bozulmamış olan tam sıvı içi domates bulunur - du dolu bir balon gibi hareket eder.  Domatesler bu noktada ağırlaşır mı? Emin değilim, ancak sık görünen bir tür fotoğratkaki toprağa gömülmüş "bozuk" domates var: toprak nemli, ve kolay bozulmayan kabuk kapak gibi - nemi koruyor.  Böylece tohumlara ideal bir ortam oluşmuş olur - tabi ki tarlayı çekmezsek...   İşte, umarım domatesin yaşlılığını biraz açıklamış oludum.   Merak etmeyin, bir sebzenin sonu başka sebzenin sezon başını işaretler, sizlere afiyet olsun.  

Domates ne zamandan beri Anadolu'nun yemeğinde bulunur?  Hangi yüzyıl tahmin edersiniz?  Aşağıda cevabını bulursunuz...

 Gündüz hala sıcaksa, geceler 10 dereceye kadar düşer.  Kertenkeleler eskisi kadar hızlı hareket edemez.  

Güneş batınca Kuru Göl tarafında gezdim.  Mürverin testisini doldurdum, ağızına çıkan iki noktalı kırmızı örümcek yüzmekte zorlanıyordu.  Tek kalsın; Tetranychus urticae tarımcılar tarafında zararlı organizma olarak tanınırmış...   

 Sebzeler paketlendi, ikinci vardiyeye geçtik: domates suyu üretmek için yarı bozulmuş domatesleri toplayıp, yıkadık. Ayıklama işi en yoğun, 4 kişi tam çalıştı. 

   Eş zaman çalışmalar: İnci kesilen domatesleri kazanda kaynattırıken, ben bulabildiğimiz kavanozlarını yıkayıp, duruladıktan sonra kaynar suyuyla sterilize ettim.  Kapaklarıda.  Domates suyu hazır olunca İnci kavanozları doldurdu.  Umarım seversiniz - her kavanoza ne kadar sevgi, emek ve dikkatla üretildiğin belki daha iyi anlarsınız.  Afiyet olsun!

Saat 20.30'da son kavanozları doldurup bir bir kutlama çayı içtik; sonra Ali 47 paketli aracı karanlıkta yola çıkartı. Yoldaki çalışmalardan dolayı Elmadağ'dan sonra trafik çok ağır akıyor.  Yolun bu kadar uzatması Karşıyaka'da yolun üstünden geçen tren viyadüğün seviyesinde tüm trafik tek bir şeride düşürmesi!  Döüş 3 saat sürünce eve saat 0.00'da vardık

Domatesi Osmanlı mutfağına 19cu yy'da girdi, ne kadar 18ci yüzyılda  İstanbul mutfağında yaygınlaşmaya başlamıştı - sadece yeşil domatesi yerlermiş, kırmızı olanlar hem bozuk hem şeytani olduğunu ınanırlardı (https://harbiyiyorum.com/bunlari-bilelim-domatesin-osmanli-mutfagina-gelisi/).  16cı yüzyılda İnkalardan Avrupa'ya alındı, Paris'e gelmesi 18ci yüzyılın sonuna kaldı.   

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam