Gölet ürünü

Gölet ürünü
19/10/2020

Kizaran  Domates toplarken havalar güzel - kapalı, serin ve rüzgar esiyor; enerji veriyor.   Domatesin sonuna geliyoruz: yeşiller gündüz güneşte kızarırsa, akşam soğuğa karşı korumak gerek: brandayla kapatırız.

Bu sene vadide karnıbaharı olmadı.  Nasıl açıklanılır?   

  

Domatesler o kadar olgun ki her biri tek tek kontrol edip paketlere koyulur. Hesap böyle olur "75 kilo domates topladık (elektrik kesik olunca, göz kararı).  Çürükleri çıkkart, 47 paket için her birine 1.2 kilo eder"... Celal'in tarafından.  Paketlemeye gelince rüzgar arttı, boş kese kağıtları havada uçuruyor.  Tabi ki bizler o defolu çürük olanlarını komposta atmıyoruz.  İnci bir daha domates konservesi yaptı, 8 kavanoz doldurdu.

Bu haftanın paketlerine ilk giren iki kavanoz: salatalık turşusu ve domates konservesi.  Soğan ile salatalık üstüne biberler (dolma, kapya, sivri), pırasa, roka, 2 demet semiz (tarladan ve seradan), pazı ve domates var.

 Paketler yarı dolu, "Acele edelim, yağmur geliyor" diyen Celal 20 dakika sonra kese kağıtları damla damla ıslayınca rahattı "O yağmur buraya gelmez!" dedi.  Inanması zordu... ama meteorolojik aletsiz Celal doğrusunu birdi... Bulutların hareketlerinden iyi bildi.  Ancak akşam iyi yağdı, güçlü rüzgar seranın her delğinden girip olanüstü sesler çıkartıyordu... Köyde elektrik kesildiğinde kafa lamba aldım, karanlık bize vurmadan.  Karanlıkta mandolin çalınır yağmurlar camlarda bateri çalarken. Şimşekler çarparak batıdan doğuya (Ankara'dan Kırıkkale'ye) geçti ve fırtına dindi.  Karanlıkta sessizlik, biberiye çayı içtik. 

Paketleme erken bitti.  Herkül'ü serbest bıraktığımğzde bizimle sulama gölete geldi ve daldı.  in oluşturduğu biyokitlesini harmanlamaya başladık.  Fotosentezli algın yapısı ilginç: içi boş, uzun balon gibi, suyun yüzüyor. Yüzdüğü için kolay toplanır - bir el arabası dolu. Permakültürce alg yiyen bir varlık bulsak? Olduğu gibi gübre olarak kullansak?    

Göletin dibinden 2 metre dimdik çıkan sazlazın içi de incelemek gerek.

Bir el arası dolu alg topladık.  4 ağaçın dibinde malç (mulch) olarak koyduk.  Daha güçlü büyür mü?

Gece kim çağırıyordu serada? Celal yokken, kim seslenir? Yoksa gerçekten seranın cini mi var? iki defa duydum...  7.00'de kalkıınca "Kuş var", kukumav!  Girmiş gece, çıkamamış...  Sabah derse yetişmeden önce Herkül'e ekmek bıraktık, kapıları kilitledik. Sadece bu mu? Burada herşeyi yazmam. bilmek isteyen merak etsin...

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam