Sular güçlü

Sular güçlü
16/06/2020

Pazar 14 Haziran: Ankara'da apartman su vanası patlamış.  Pazar sabah saat 8.30'da su tesisatçı bulma becerileri Korona günleri geliştirdi, hele uzaktan Ordu'dan.ki yönetici pazar sabah Ankara'da çağrıya gelebilen bir usta ayarladığında yola çıktık. 

AlmondGraft  Beyazit Ekiz dişle kırılabilen Fransız orijinli Ferragnes Bademi 15 badem ağacımıza aşı yaptı

   Pazartesi: birimsel origami dersi akşam Burası Huştur dersimi denkledi.      

20 senedir Haymana'da toprak çalışan ve Ata Tohum Takas ve Çoğaltma (Facebook grubuna üye olabilirsiniz) Grubun üyesi Beyazit bize Yalancı Tesbih ağacı (zamzalak ağacı, neem tree, Azardirachta indica) tohumu getirdi.  Akşama kadar Celal 70 tohumu diktirdi.  

 İlk kompost tuvaletin (2016'da DiBa kurdu) yerine Fikret'in büyüttüğü Acer platanoides (kırmızı yapraklı akça ağaç) diktik. Can suyunu iyi tuttu, sonra yine yapmur yağdı.

Pazar günü mevcut toprak yarası Salı'ya kadar daha fazla büyüdü.  Kayan toprakla beraber ağır kayalar da bulunuyor.  Suyun gücü hesaplanmalı.  Üstteki servis yolundan inen suların hangi yoldan geçecek önden düşünmezse, kendine yol açar.  

   Pazartesi: birimsel origami dersi akşam Burası Huştur dersimi denkledi.   

Salı: "Geleceğin çobanı" Mehmet kınalı kuzuyu tanıttı.  Bize özel kırktığı ve temizlediği iki çuval yün sadece beyaz.  İlerde daha renkli yünü alırız.  Yıkadıktan sonra yün eğirme faaliyetlerimizi başlar.  

Göletin temizliği iyice ilerledi.  Mesineli tırpanlı Baran hem çevredeki otları ve sularda sazlık kesti.  Suyun yüzeyinde viyadüğün yansıması sıklıkla titriyordu: suyun üstünde gezen böcek (Gerris lacustris gibi)  veya dipten yaşayan birinin bıraktığı hava yeterdi viyadüğünü titretmek için.  

Yamaçlar sığır kuyruğun uzun mum gibi sarı çiçekle işaretli 

Purpuricenus humeralis uzun boyunlu böcek nasıl gizlendi genç yapraklı sarı çiçekli kara çalı içinde?  Ölü bitkisel maddelerden besler, sakin bir varlık.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam