Ot çekerken

Ot çekerken
23/06/2020

 Suru Üç gününün güzel anı Kıvanç ailesi yanında. Yün tarağı sorarken, tarlaya çapa vurmaya gittim.  Oradan sürülerine geçtim.  Koyunlar özgürce tepe yamaçlarda gezer. Güneş fazla sıcakken ağacın gölgesinde durur.  Tabi ki keçi kendisini tutamaz. Abdullah bana anlattı: her koyunun çanı olmaz.  Sadece "yiğit" olanlar çanlı.  Daha büyük, dişi. "Toklu" da dişi, geçen seninin kuzusu; anne olur.  "Şişek" geçen senenin erkeği; kurbana gider.  Koçla beraber olan koyunlar yılda iki defa kuzu verir.  İkizler olur; anne ikisini almazsa (kendisi yetersiz ise), diğerine biberonla beslenilir.

 Capacilar Profesyonel çapacılar bana Hisarköy'ün çapa türünden biri verdi.  Bildiğimden farklı... Nasıl kullanılır Seda gözterdi, yinede kenarda çalıştım ki zarar vermezdim soğanlara.  Darıcan (Echinochola crus-galli; Barnyard grass, Cockspur) küçükken şirin zararsız görünse ilerde başımıza, ayak, çorap, pantolon, herşeye bela olacak.  Kökünden ne kadar kesmek gerek?  İnce köklerden kalsa tekrar çıkar mı?

Talep üzere Kamp Yapmak isteyenler için koşullar ne olur?  Düşünmeye başladık.  Mutlaka katkıda bulunur.  İş yapar, doğru yöntem öğrendikten sonra.  COVİD dönemi geçene kadar geliştirilecek... 

 j Dut  TapRoot  Güneşköy'ün bahçelerden maydanoz tavaların otlarını yine çekiyoruz. Darılca yanında çekileceklerden semiz otu (Hisarköy'de "temiz otu"), sarmaşık (Convolvulus arvensis, Hisarköy'de "tospağa otu"), ve başları kesilse görünmez ancak kökü daha güçlenir. En zor çok yıllık uzun kalın köklüler.

Damsel  Bu farklı kızböceği otlarda akşam üstü uçup otlara konuyor.      Foam Gölette yüzen inşaat çöplerden kimyasal köpükte kurulan doğal köpüklü yuva. Bundan çıkacak olan karıncadan küçük 2 milimetre uzun peygamber böcekleri böceklere karşı biyolojik kontrolda değerlidir.  BeetleBoR Bu akşam bundan çok var, beslenme ve çoğalma ile meşgul.   BeeWork  Çiçeklerden yeni çıkanlar Hezaren, zerdali, Kağıt /yağmur çiçeği, yabani bamya açıyor.  Sabah 8de Salvia hypargeia'da arılar çiçeğinin üst kancasından şeker toplayıp polen alır.  

Pitfall Yokken hangi hayvan geziyor?  İki "pitfall" kapanı kurdum.  Ancak Pazar akşam iyi yağmur yağdı.  Sabah içleri boştu.  Pazartesi akşam çok yoğun yağdı yine.  İçleri 

Accuracy Belli saatte 8ci ayağın başındaki 30 santim geniş boşluğundan güneşin ışığı batıdaki tepede yansıyor.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam