Sabahın yumuşak yağmuru

Sabahın yumuşak yağmuru
29/05/2020

GolgeSonu Cuma günü alınan Çiftçi Kayıt Belgesi ve ona bağlı ismim olan resmi onaylı mektup yanımdayken kontrol noktasına geldiğimde bunları gösterecek kişi yoktu, jandarma aracı bile yoktu...  Belgesiz gelseydim kontrol olur muydu? Her risk almaya değmez.. Enerjimizi değerli konulara odaklayalım.    Günün son ışıklarda viyadüğün gölgesi başıyla birleşiyor.

 

 

 

Çiçekler çok zengin, soğuk günlere rağmen.  Her tarafa bakamadan gezerken haritayı ayarlayan Gökçen için fotoğraf çekmeye başlıyorum - Kanyonun ağazı meyve bahçesi tarafında selle inen topraklar artık kaçıp kaybolmuyor. Rüzgarda çiçek fotoğraf zor çekilir.  Her tarafa bakmaya zaman yetmezken 53 tür çiçek saydım.  Mürver zamanı.  Güneşköy’ün süs mürveri çiçekli.  Kurtuluş Parkın mürverin suyunu toplattım ve gölgeliğini kurdum. 1. Achillea biebersteinii – Civanperçemi – Yarrow 2. Agrostemma githago – Buğday karamuğu – Corncockle 3. Alcea apterocarpa – Hatmi – Common hollyhock 4. Alyssum minutae 5. Alyssum murale 6. Anchusa pusilla – Sığır dili – 7. Anthemis - papatya 8. Asperugo procumbens 9. Astragalus condensatus 10. Asyneuma 5, 6, 7 Campanulaceae 11. Cardaria 12. Carduus nutans – Kengel otu 13. Centaurea triumphetti – Peygamber çiçeği – Cornflower 14. Colutea cilicica - Patlangaç 15. Consolida officinalis 16. Convolvulus arvensis 17. Convolvulus compactus 18. Crupina crupinastrum 19. Echium italicum 20. Eruka sativa – Roka … to Brassicaea 21. Fumaria officinalis large 22. Fumaria vaillantii small 23. Galium spurium – Yoğurt otu -   False cleaver 24. Genista 25. Glaucium corninulatum - Boynuzlu gelincik - Horned poppy 26. Globularia 27. Helichrysum arenarium– Ölmez çiçek - Eternelle 28. Hypecoum procumbens 29. Jasminum fructans 30. Lamia 31. Linaria corifolia - toadflax 32. Melilotus 33. Matthiola longipetale 34. Paliurus spina-christii  35. Papaver rhoeas – Gelincik – Field poppy 36. Plantago major – Sinir otu, Yılandili – Ribwort plantain 37. Potentilla 38. Raphanus raphanistrum– Turp otu  39. Roemeria hybrida – purple poppy 40. Salvia viridis 41. Saxis Kişniş 42. Scabious rotata 43. Senecio vernalis – Kanarya otu 44. Silene 45. Sinapis 46. Teucrium polium 47. Thymus longicaulis 48. Tragopon 49. Trigonella tenuis 50. Turgenia latifolia Apiaceae 51. Vaccaria 52. Velezia 53. Viccia cracca

Viyadüğünda bu dönemde pek çalışma yok.  Kime göre güney tarafındaki tünel inşaatı sorunlu olduğu için gecikme olacak. Eskiden bizde çalışan ekibin çoğu Kırıkkale ilerisinde çalışıyor.  İlginç bir olay, tünel çalışmasından getirilen koca bir kepçe TIR’ın üstünde geldi 11ci ayağa kadar. Tır durunca kepçenin motor gürültüsü dikkatimi çekti.  Kepçe aşağıya indi, bizde çalışacak mıydı? 180 derece dönup bizim keskin virajlı yokuşa çıkmaya başladı, peşinde uzun TIR hareket etti.  10cu ayak geçince kepçe sola dönüp yeni düzenlenen setlerimizine doğru gidiyordu... TIR virajı geçip 8ci ayağın yanında bekledi.  Kepçe varınca bindi ve TIR üstünde yola devam ettiler.  Anlaşıldı ki ağır yüklü TIRın gücü yetersiz kalırdı.  Sınırlarımızdan farkında olmak gerek.  

Patates tarlamız büyük bu sezon. Kolorado böcekleri farkında.  İnci çok fazla yetişki toplamıştı, bense 4 sıradan 5 böcek ve bolca sapsarı düzenli sıralanan yumurtaları.  Onları seven tavuk olmayınca alternatif bir kaderleri bulmamız gerek... 

Sıralarca genç patates bitkileri var bu sene. Kolorado böcekleri geçen haftasonu göründü. Şimdiden İnci bolca toplamış.  Ben 4 seradan sadece 5 yetişkin yakalayıpla bir miktar yumurta da hallederken, çok sarmaşık da çektim. Tavuk artık yok, böceklere ne olacak?

Yemek sonrası ışık kalmayınca KeşPoint'ta karanlıkta mandolin uzun çalıdım – hiç bakamadan.  Karşıda ağaçların yapraklardan yanıp söneni çiftlik ışığı... Sese le dikkat veriyorum.  

Sabah 5.15’te hafifçe yağmur sesi uyandırdı.  6-9 arası yoğun yağmurdan dolayı seradayız.  Celal domates budama yaparken, Merdan ot çeker.  Ağaç isimlikleri yazma kalemi pes edince farklı yöntem aradım.  Beyaz sentetik boya kullanmak daha uğraştırır, zahmetli ... ama sonucu değer.  Yine rüzgar çok güçlü.  Daha fazla pencere kırılmaması için Celalüstteki camları kapatır – ince ayarla, fazla olsa pini çıkınca tamiri zor.  Yağmur dindiğinde serçeler şaşkın: boşluk kapalı.  Dışarından giremez, içerden çıkamaz... 

Göletin temizliğini başlattım.  Tek yerden tırmıkla 2 senedir biriken çöpleri (kömür torbası şantiyeden gelmez)topladım, ve yüzeydeki yosunlardan kenara çektim

Koronanın 10 haftasında Güneşköy'de değişikliklerini keşfediyorum.  Örneğin naylon serasının yanındaki küçük kompost artı iptal, 5 metre ilerde sağlam bir yeni yapı dolmaya başlıyor.  Yeni kompost tuvaletin çukuru hazır.  

Kışın fazla soğuk geçmemiş, sobaya alınan fındık kabukları ağaç dibinde malç oldu. Evde biriktirdiklerimi 4 ağaça dağıttım.

Serada Aloe vera o kadar rahat ki ilki çiçek çıkarttı.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam