65 Korona günü geçince

65 Korona günü geçince
22/05/2020

Patlangac  Korona hepimizi kısıtladı, doğa hariç.  Bizi kurallarını anlatmadığı bir oyuna sokarken, doğaya özgürlük verdi.  Evimizden dışardaki ağaçları izledik, çıplak dalların uçlarını şişirdi, açılan tomurcuklardan çıkan yaprakları gün gün büyüyor ve ışığı yeşil örtüyle kapatmaya başlıyor.  "Kıpırdama, bekle, izle... sıra benim".   

10 gün önce Güneşköy’e gitmeye denemiştim, ancak Elmadağ'ın zirvesinden indiğimde Edige öncesi jandarma benden Çifçi Kayıt Belgesi (ÇKB) isteyince geçemedim.  Elmadağ'a dönüp, Ramazan’ın Elif’iyle sosyal mesafeli İngilizce çalıştık. Bu sefer Fikret Hisarköy muhtarı Ömer alıp belgeyi alma niyetli.  Jandarmayı geçip haber geldi “Vali ziyarete geliyor”. 

                                                                                

 25Saat'ten ekmek üretimi sınırlı maskeli personelle devam.  Ayfer Hanımın gülümsemesini bize iyi geliyor.  Simge'den limon alıp yapılı dünyadan kıra geçince rahatlıyoruz.  Jandarmanın sorularda geçtik - bugün önemli, Fikret Hisarköy'ün muhtarıyla Güneşk3 köprü önceki toprak yolu 5km kısa.  Her taraf yeşil ve verimli.  Tarlalarda çalışanlar var, hava fazla sıcak değil, bulutlu.  İlerde rüzgar güçlenecekti.  Ama yağmur yağmadı.  

Varınca Mandala yanında sulama yapan bu sene yeni Bahçemiz katılımcı Yasemin, geçen haftada gelmiş.  Kimi işinden sayesinde iller arası geçebilir. Sohbetle beraber çiçeklere bakmaya başladım. 

 Tavukların eski alanı ot dolu, rengarenk çiçekli!   Yabani gülün fotoğrafı nihayet çektikten sonra Kuru Gölün etrafı gezerken “Dom Çalışma Grubumuz” için etrafı belgeledim.

Doya doya gezme zamanı yoktu.  Vali gelecek diye, Mandala’yı temizlemem gerekiyordu.  Aylardır hakim olan çok ayaklıları rahatsız ettim, yuvaları yok edip terörüze ettim . Zaman yetmezdi, kaba tozu alıp düzene soktum.  Seraya çıktığımda gök yüzü hareketlenmiş. Otlarda oynartıp, tozları havaya atarak, elimdeki çöp dolu naylonu elimden alırdı. 

Teraslarda Celal’le Mart’tan beri görüşmedik.  Ne kadar çalışmış.  Yanında Merdan öğreniyor.  Seranın düzeni ve temizliği hızlıca yapıyoruz.  Yemek için zaman olmaz mı?  Getirdiğim İran omletiyle atıştırdık.  2.30 geçti, hala kimse yok. Fiko ÇKB ile döndü.  Ankara’ya dönmeden sera etrafına bakmaya çıktım:  Taş Deposunun üstündeki bahçe sulama sistemiyle kuruldu. Türlerini ilerde öğrenirim... Bazıların dibinden su kabağı çıkabilir. 

Rüzgar çok artmaya başladı. Ani büyük patlama sesine doğru baktık... 5 dakika önce sağlam olan bir pencerenin cam parçaları çerçevenin kenar süsü olarak duruyordu!

Vali gelmeden hemen cam parçaları toplamaya odakladık. Özel bir cam, bazen iğne kadar uzun sivri oldu.

Tam o noktada araçlar gelmeye başladı.  Toplam 9 araçta, kaç kişi saymadım.  Güvenlik, koruma, sima hafıza eksiklikle zorlandım.  Fikret konuştu.  Merak ettim, bir hafta sonra Güneşköy hakkında hangi bilgi ve düşünceleri var?  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam