Olmayacaktı, oldu!

Olmayacaktı, oldu!
26/08/2020

TarladaHerkes Bugün, her Çarşamba gibi sebze toplanacaktı. Celal yokkten ekibimiz kalabalık. Karpuz önceki gün toplandı.  Domates, 3 tür biber... vs birlikte topladık.  Merak ettim, kimler kendi salatalık toplayacak hala sever, kaç kişi var? Kaşındırır, ve çoğu yaprakların altında saklanılır...  Biberlere de dikkat edelim!  Biber zedeler oldu bugün - mahsum görünen bir biberi ısırıp yutanlar yandı! Atom biberleri ne kadar uzakta dikilse bazı döllenen karıştırmayı becerir.  Dilin ucundan deneme faydası olur.   

İnsandan yeter, hep gündemin önüne gelir.  Doğaya bakalım.  Taze toplanan domateslere gelen bir ziyaretci: kasanın kenarında bir kuş dik duruyor.  Duruşu ve profili çarpıcı. 15cm (kuyruksuz, onu göremedim) boyunda, uzun ince gagalı, kafasını sağa sola rahat dönüyordu. Açık renkli gövde, sırtı görünmez. Gagası ve gözün etrafı koyu renkli. Fotoğrafta tam doğuya bakıyor, viyadük tarafına.  Tabi ki yavaş yaklaştığıma rağmen kaçtı... İnsana güvenmek kolay değil. 

Salı günü, Kim Ankara'dayken ODTÜ Bostan'ında bir Tohum Topu etkinlik düzenledik.  Killi toprak Bostan'dan, gübre "solucan apartmandan", tüm tohumlar Güneşköy'ün sınırlarında doğal çiçeklerinden toplamıştım.  Doğukan'ın ev sahipliğinde Kim, ve GİDYO'dan Merve ile Okan katıldı.  Çok doğal şekilde İngilizce konuşuldu: GİDYO's first real English speaking event.  Farklı hazırlık yöntemi denedik; kurular dengede olunca, kritik olan su miktarı.  Yeterli yapışkan olmalı.  Şekil misketten daha hafifçe ezik köfte gibi yaptık - hedef çıplak bir yokuşa atmak. Tam yuvarlak olsaydı hepsi yokuş dibine hemen yuvarlanıp inerdi.  En önemlisi kemirgen, kuş veya böcekten daha iyi korumak.  Sert kil ancak yeterli yağmur yağınca çözülür ve toprağa dönerken gübreyle beraber tohumlara mikro-alan oluşturur.  Bugün güneşte 216 "top" iyice kurudu.  Naylon çuvalın altına bile nem verdi (sol tarafta, kırmızı zeminde hafifeçe).

Balaban deresi artık kurudu... Sulama göletin kenarında pembe yakıotu daha önce vardı. Bugün ilk gördüğüm bu bitki nedir? 20cm yükseklikten küçüktür.  

Bu Kırlangıç kelebeği hala güçlü şekilde hayata tutunuyor.  Köygöçüren çiçekleri ona değerli besin sunuyordu.

Kimler gezmiş insan bakmayınca?  Bir memeli olmalı, ancak hangisi?  Bilen biri bunu bize anlatabilse... 

Hala merak ediyor musunuz, bugün neler oldu?  20 Temmuz'dan beri Güneşköy'de kalan Koreli Kim aniden ayrılma kararı aldı.  Ukrayna sınırlarını COVİD19'a karşı kapanacağını öğrenir öğrenmez, Kim 700kg taşıyan aracımızı geri çağırdı.  İyi ki Doğuş'un yeni şantiye sorumlusuna ziyaret ediyorduk.  Buna kısmet denir.  3 saat sonra Kim havaalanında sondan önceki Kiev'e giden Pegasus uçağa binmek üzereydi.  Kim, seni özleriz. Katkıların için teşekkür ederiz. Yolun açık olsun. 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam