Olacaktı olmadı

Olacaktı olmadı
23/08/2020

   LightPollutionBir astronomi etkinliği olacaktı. Perseid meteor yağmurunun sonun yakalamak için. COVİD koşullara uygun olmaz diye ertelendi.  Zaten Cumartesi bulutluydu.  Nemi hissediyorduk, hava ağırdı. Gece bulutlar ayna gibi yerleşkelerin elektrik ışıklarını yansıtır - Işık kirliliği artıyor.  Sera dışındaki ışığı sadece en yakın ayaklara ulaşırken Esenboğa'ya inen uçağık ışıkları daha güçlü.   Yine yatmadan yıldızlara baktık: yıldızla gezegen arası parlaklık farkı. Yanıp sönme sorusuna uzaklık, parlaklık, atmosferin ufukta daha kalın olmasının etkileri konuştuk.  Gece saat 4te kalktığımda bulut kalmadı, Pleiades/ Ülker yıldız kümesi zirvede, yeni doğan Orion (Avcı takım yıldızı) peşinde geliyor.  Bu sefer kayan yıldız görmedim.   

  

  

   

  

İkinci yapılmayan etkinlik tohum topu yapmak.  Doğukan Ulus'tan güzel bir elek aldı - Solucan gübremi eledik. Killi toprak da var.  Tohumları daha once toplamıştım.  Zaman yetmedi...

Güneşköy'ün herbaryum koleksyonuna doğru eğitim almadan adım attık.  Ankara Üniversitesi Herbaryum'un ziyaretinde çiçek örnekleri kurutma eğitimi talep ettim.  Hiç eğitim almadan, elimde pres olmadan denedim.  Ağustos'un sonunda çiçek sayısı oldukça az, denemeler sınırlı.  İlk deneme mutlaka kusurlu olur, ilerleme için fırsat var.  Gazete hala yeterli var, kalın kitap ve pres eksik.  Ancak 5cm çapında olan dikenli Echinops ritro nasıl press edilir? Herbaryum'da Tuğrul Körüklü'ye anneannemin 45 sene önce kuruttuğu Fransız çiçekleri kadar sağlam olması yeter. https://www.nhm.ac.uk/discover/how-to-press-flowers.html bilgilerini inceleyim.  Mürver'in testisi 3.5 litre su aldı. Köklerine solucan gübresi ekledim, ve 1.5 litre su daha.  Yapraklarını kim yedi? 

Karpuzlar çok lezzetli. Ordu'da Türkmenistan'da ne kadar farklı kesme biçimleri var! Kelek seçmek ustalık ister; Doğukan, o kadar iddaalı olmadan, herşeyin tadına bakmadan bir dur! Masada tohumları toplamak için kap var: çıtlama çekirdek ayrı kurutuyoruz.  Ve de zencefil filizleniyor!  Doğukan, yeme!  Kim'in son haftasında, diller çalıştık: Kore alfabesi çok mantıklı.  Celal de onunla iletişim kurmaya geliştirdi; "You go machine stop" = Sen şartese git ve kapat anlam veriyor.   İletişim ne kadar hassas.  Bir virgül eksik olunca hoş niyetli bir SMS çok ağır oldu!  Cumartesi akşam Kim'in kibar ricası nasıl kızgın bir komşuya döndü? Kontrolümüz dışından çıktı. Önemli mi? Kaç farklı noktada küçük eksiklik önlenirirdi ama... Daha önceden planlar nerede yetersizdi, ihmal mı, farkındalık mı yetersizdi, bir yorum mu çaydırdı? Hepsinin payları vardı, tozların birimi gibi.  Evrimdeki büyük sarsılmalar, rutininden sapmadan olur. 

Pazar sabah Gökmen hocalar gelecekti, gecikince İbrahim çorba, bense semiz yemeği yaptık.  Ali ile İnce yapılacak inşaatına taş ocağında temel taşına bakıp geldiler; her zamanki gibi sağlıklı lezzetli yemek yedik, çay hazırdı...  Celal Ankara'ya en kısa zamanda Ankara'ya gitme gerektiğini söyledi.  Başın sağolsun, Celal.  Üç haftada birer vefat.  Hepsi ayrı, farklı; hepsi üzücü. Şaşırtır, böşluk yaşatır.   Bu sefer, paketleme sensiz yaptık. Yetiştirdiğin ekibi iyi çalıştı, 

A first step to a Güneşköy herbarium collection! We'd just visited Tuğrul Körüklü at Ankara University herbarium and I'd asked for training. Why wait? So many flowers around, though far fewer than three months ago. Let's see what can be done without equipment or training. Later it will be easier to understand where improvements are needed and care should be taken. Newspaper, though no longer as available as a decade ago; No press, no large heavy books. Tuğrul loved looking at the flowers Granny had collected before we left France over 45 years ago. May mine be good enough to last that long. Time to check out https://www.nhm.ac.uk/discover/how-to-press-flowers.html . I gave the elder some vermicompost along with 3.5 litres of water into the earthenware pot, and another 1.5 litre around its base. What creature has eaten the leaves?

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam