Hayatı besle

Hayatı besle
10/02/2021

Alp Pir Ankara'dayken Güneşköy'e ziyaret etti, Ahu ile Gökhan'la.

Köyceyiz'de Ernst Götsch'ün Sentropik Ziraat yöntemi uyguluyor - Türkçe alt yazılı "Life in Syntropy" filmi.    Doğayla beraber çalışrak mevcut durumdan başlar ve biyolojik zenginlik arttırır.  Ekolojik Restorasyonda toprak çıplak bırakılmaması gerek - toprak çıplakken karbon tutmaz.  Ancak cizim için faydalı. DikimiAnlat Yabani tohumlar ve çevrede hızlı büyüyen ağaçlardan kalem nasıl dikilir gösteriyor:      

 Kanyonun boyunda yürüdük kaynağa kadar.  Oradan inen güçlü selleri nasıl toprağa çekilir yine kumda çizimler çıktı.  Kanyonda hızlı büyüyen ağaçların kalemleri dikilir - söğüt, kavak. Tuttuğunda budanır: büyümesi gerekmez. Aralarında başka türler dikiler - katman dikimi. Ailantus da öncü bir bitki ancak fazlasıyla başarabilir; bu istilacı kontrol altına tutabilir miyiz?

Teras çekilse, üstten gelen selin gücünü azalır, sularını emer ve taşıdığı toprak ve taşlarını tutar. Çitleri güçlendirmek için HARIM yapılır. Karaçalı kesilince, çitlerin kenarında tutulsa,

Seraya döndüğümüzde Alp ayrıntılar anlattı.

Haziran 2021 Avrupa'da bir toplantıda uzaktan sunumu olarak hazırlanan filmi izledik.  Bilgisayarın kapağında amacı "Yaşamı besle ki tüm yaşam beslenilir". 

Köyceyiz ürünlerin bize iki kasa getirdi: ahşap kasada mandalina, limon ve greyfrut üstünde biberiye ve mandalina dalı, ambalaj kağıdı amblemli etiketle kapalı.  

Herkes gidince, yeni çıkan Gundiri buğday filizleri arasından ayrık toplamaya gittim. 

 ...ve arazimizin arkasındaki yamaca gittim. Görünürde hiç bitki yok. Kayalı, kayalar etrafında taşlar, çakıllar. Üstünde yürümek zor - çok kaygan.

Yamaçta topladığım taşlardan bu ince düz güzel mavi renkli ilgi çeker.

Soğuk ve nemli aylarda ayrık bu ortamda gömülse tutar mı?  Daha önce denemiştim; Haziran 2016 tutmamış, kuraklık başlayınca pek şansı olmazdı.  

Akşamlar soğuk mu? Fazla değil, yine de sobayı yaktık. Sobada pişmiş muz lezzetli. Üstüne süzme yoğurt olsaydı... Pişmiş muzun kokusu varmış, hem de keskin. Hiç algılayamadığım bir koku... Havalar fazla sıcak: Şubat'ın başında 17 derece güzel ama doğaya iyi gelmez.  Ankara'da Şubat'ın en yüksek ısısı 7 Celsius bekleniyor.  

17 senedir her havada bulunmuş direğin başında likenler: hava temiz olduğunu ıspatlar.  Çarşamba sabah soğuk: dün hiç giymediğim polar montu olmadan uşurdum. En sıcak 12 derece olacakmış. Yine de yılın ilk kertenkeleyi gördüm: soğuk kanlı hayvanın ısısı nereden alıyor?

Colchicum / Öksüzoğlan Aralık'tan beri çiçek açıyor.  Açık pembemsi çiçekleri taşlı yamaçlarda, çalılara yakın bulunuyor; yaprakları ip ince, zor görünüyor - yeterli fotosentez yapıyor mu?  Havalar ısınınca yorulmuş görünüyor. Fotoğrafa dikkatlice bakın: yaprakla taşlar arası "doğada çözülen" turuncu bir poşet: erken bulsaydım kolay toplanılırdı ancak şimdi o kadar payçalandı ve çok kırılgan ki dokununca "yok oluyor" - ancak sadece gözle görünmez olur.  Doğada etkisi sürer.  

Soğanlı bitkilerin yaprakların çeşitleri belli: bu yoğun ince yapraklardan dağ sümbülü çıkar. Zambakgillerden.  Yamaçta ara ara otlar çıkıyor; renk ve şekil olarak benziyor, yanıltıcı. Daha dikkatli bakmak gerekir.

Daha geniş yapraklı kimin ilerde tespit ederim. Gagea - Altın yıldız ise, bu da zambakgillerden. Kasım'dan beri daha sık gelince gözlemlerim daha sistematik. Soğanlı olmayan ilk gördüğüm çiçek ballıbaba, Lamium amplexicaule. ilk defa Şubat'ta gördüm: iklimin değişiklilikleri artık tarihle kaydediyorum https://guneskoyflora.wordpress.com/2-february-subat/

Ankara'ya dönmeden Çiftlik'ten 5 litre süt aldım (toptan kefir yapma rutini belirledim), sömestr tatilde Elif babası ve baba annesine destek veriyor.   Kuzular arası ala (siyah beyaz) olanları severim. 

Çarşamba öğlen rüzgar daha güçlü esiyor. Seranın kapılarını iyice papatmak gerekir. Kırılmasın! Üstten gelen uğultu, viyadüğün parmaklıkta oynayan rüzgarın sesidir. Serada sobanın borusunun kapağı hızlı dönünce gürültülü. Gece böyle sesli kimsenin uykusu gelmez...

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam