Farklı algı

Farklı algı
28/10/2022

Salı günü kısmı güneş tutulması sonrası içce hilal batmadan batı ufuğunda. IlkHilal 

Akşam yemeği çiftlikte, Kıvanç ailesinde. Çaylar sohbetlerle Mehmet Nezir'le gününü allattı.  Mehmet sana sözüm var, çan sana getiririm.

Seda'nın kapya biberi salçası hazır. 

Pazara sebze toplanır: ıspanak, roka, marul, kişniş. Arkada Çiftlik Mahallesi.

Yanındaki tarlanın salatalıklar geçmiş: don önceki hafta vurmuş. Aralarında gezen ineklerden biri yeşil ıspanaklarına hep geçmeye çalışıyor. Tabii ki kovalanır.  

Doğanın işaretlerine bakarak doğu yamaçta suların izlerini takip ettim.  Bir yamacın son 15 yıldaki ardıçları (Juniperus excelsa ve oxycedrus) çoğaldı. Su izleri yanlarından geçiyor: tohumlar su alan yerlerde büyür. 

Echinops tohumları bırakıyor, Kirpi Başı veya Topuz'un topları hemen dağılır. Son baharın güneşinde böcekler aktiftir. 

Mandala etrafındaki ağaçlar kuruyan sesonun tek yıllık bitkileri içinden görünüyor. Bir kaçı henüz yeterli büyümedi...  İki gün sulamayla daha dayanır, kış öncesi güç toparlar.  Ayakla otların ince kuru sapları kırılır, toplarıp yuvarlak yığın oluşur.  

Nezir, kaç sene önce inşaa ettiğin çeşme akmaya devam ediyor, ve beğeniyor. O kadar sene sonra Güneşköy nasıl olacak acaba? Sabırla bekleyelim :)

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam