İklim Elçileri

İklim Elçileri
20/12/2022

Birlesmis Milletler, UNDP GEF SGP destekli Kırsal Canlandırma KIRCAN projesinde Yaşar Doğu Ortaokulun her sınıfın ikişer öğrenci, 5,6,7,8 sınıflardan 2’şer öğrenci, toplam 26 öğrenci İklim Elçileri etkinliğe katıldı.  ODTÜ Emekli öğretim üyeleri olan Prof. Ali Gökmen ve Prof. İnci Gökmen'in düzenlediği iki günlük çalışmaları Dr. Deniz Dinçel'in geliştirdiği ekobingo oyunu öğrencilerin açıldı. 

PPTsunumu Ana sunumu iklim değişiklik konulu ilkelerini ortaokul yaşındaki öğrencilerin rahat anlayacak seviyesinde açıklandı.  Eğitimde kullanılan iklim değişikliği sunum ve notları Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinden Dr. Güliz Karaarslan-Semiz ve Dr. Birgül Çakır-Yıldırım tarafından Change the Story Erasmus+ projesi kapsamında hazırlanmış ve izin alınarak kullanılmıştır.

İki günde çocuklar grupta çalıştı: fikir paylaşımı, tartışması ve resim veya kelimeyle kaydettiler. 

Fikir ve konuşmaların teorisinden sonra deney gerek. Laboratuvar önlük giyinir: Termos kutusundan her katılımcının eline simgesel buz parçası verildi: kış gününde okul ısınıyor, eller de sıcak: buzlar eridi.  Sonra "Hiç hava gördünüz? Hava görmek ister misiniz?" soran Ali Gökmen özel izolasyon olan metal termosun kapağa açıldı... Sakın elinizi içine sokmayın.  Çok soğuk, o kadar ki parmağınız donar!  Etkinliğin unutulmaz bir an, Ali hoca donan parmağını çekiçle vurduğunda!!!! Ama aslında kandırdı bizi bir sosisle.  "BİLİM" olarak gösterilen herşeye inanmayın.  Araştırın, gerçek bilimsel köklerini öğrenin. 

Çeşit çeşit gruplar oluşturuldu: herkes başka sınıftan öğrenciyle çalıştı.  Sınırlı zamanda konuya odaklayıp kağıtta sonuçlarını yansıdılar, ve tüm katılımcılara sundular.  Tüm süreçleri kaydedildi (sesli, fotoğraf, ve sadece hocaların sunumları video) ki ilerde geliştirilir.  

Projenin öğlen yemeği düşük Karbon Ayakizi olan yerel yemeği - ulavaş - ve ayran.  "Plastik kaplardan saksı yapılır, kağıtla kağıt tekrar yapılır" söylendi.  ikinci gün okulda tüm çocuklar ve öğretmenlere yemek verildi.  

Katılan 25 öğrenciye sertifika verildi. Artık sınıf arkadaşlara bilgi ve kavram paylaşacaklar.  Haftalık toplantı olacak, duyuru panosu oluşturulacak, ve... ancak seneye anlarız ne kadar fikir tohumu ekildi. 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam