Bensu'dan haber

Bensu'dan haber
06/03/2022

Sabah 9.15 gibi Ali ve İnci Hoca’nın beni AŞTİ’den almasıyla Güneşköy’ün yolunu tuttuk. Arabaya benimle birlikte binen Osman Usta ile de bu şekilde tanışmış oldum. Osman Usta Güneşköy’ün yeni çiftçisi.

Gerek yeni çıkan zeytin yönetmeliği gerek Mamak’ın eski hali,  konuşa konuşa Güneşköy’e geldik.

Tabi yolda tekrar muhteşem bir manzara bizi karşıladı. Hayret ki ilk defa telefonla ,gördüğümüz manzarayı yansıtabildim. 6 aydır Güneşköy yolunda hep fotoğraf çekerim ama hiç gerçekte gördüğümle telefonda gördüğümü birbirine benzetemedim. Neyse ki bu sefer başardım!

 (  FOTO 1 )

 

Geldiğimiz an tabi ki önce solucanlara yemeklerini verdik. Daha sonra Osman Usta’ya etraf gezdirilmeye başlandı. Tekrar tekrar gezerken Güneşköy ile tekrardan tanışır gibi oldum. Meyve ağaçlarına bakarken küçük bir misafirin, ağaçların içinde yürüyerek ağaçları kuruttuğunu fark ettik. Armut ağacına çok dokunmamış ancak diğerlerini biraz yormuş. Ağacın kabuğunu kaldırdığımız zaman kendisinin etrafında ağ örerek kendi saklamış olan yaramazı bulduk;  

(Foto 2)

 

Arazide dolaşırken yapılması gereken işler tekrar tekrar kendini gösterdi. Ağaçlar ilgilenilmeyi bekliyor, çitin sağlamlaştırılması lazım bahar geliyor yapılacak çok iş var. Daha sonra yemek hazırlıklarına giriştik. Yerde bulduğumuz iki ayvayı salataya koyup değerlendirirken taze toplanan roka, tere, marul ile beraber mükemmel bir salata çıktı ortaya. Claire’in gönderdiği haşlanmış fasulyeyi de yemeğe katarak açık hava da manzara karşısında masa kuruldu.

(FOTO3)

 

Yemeği yedikten sonra Simla, Roj ve Deniz bizlere katıldı. Deniz’in ilk Güneşköy ziyaretiydi. Deniz’de Simla gibi mimar olduğu için Ali Hoca hemen saman balyasından yapılan binayı göstermek istedi.

Daha sonra Simla’nın Güneşköy’de kalmak isteyen kişiler için hep beraber yaptıkları DOME hakkında konuşuldu. Ne değişiklikler yapılabilir? Nasıl tasarımlar eklenebilir?

 (FOTO4)

 

Claire uzun zamandır gelemediği için izlediği bitkileri bulup fotoğrafını çekme niyetiyle tepeye çıktım. Tabi ki tam olarak hangi bitkiler olduğunu bilmediğim için başarısız bir yürüyüş oldu. Ancak ortaya çok güzel fotoğraflar çıktı. Önce Roj bana katıldı daha sonra Simla ve Deniz. Hep beraber tepelerde keçi gibi seke seke güneşi batırdık.

(FOTO5)

 

Bu arada Herkül yan komşu Seda’larda.  Dağa tepeye kolayca çıktığı için keyfi yerinde. Ancak yakında Osman Usta’ya arkadaşlık etmek için gelebilir diye düşünüyorum.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam