Keçiler (Mert)

Keçiler (Mert)
08/08/2020
  HungryGoat 
 Bir noktada ise Jessica ile beraber hem keçiler hem de koyunlar ile ilgilenmeye başladım. Zira koyunlardan sorumlu kişi tatile çıkmıştı. Keçilerle aramda olan iletişim koyunlarla olmasa dahi sürü olarak hareket ettikleri için çok daha basit bir iş koyunlar. Ancak nedense son üç doğumda yavruları reddettiler. Bu sebeple kuzuları bir keçiye sahiplendirerek büyütmeye çalıştık ancak kuzulardan bir tanesi kayboldu, bir diğeri ilk gün öldü sonuncusu ise nörolojik problemleri olduğu için kurban edildi. Ancak koyunların belirli bir yaştan yaptığı doğumlarda yavruların yaşama şansı düşüyormuş. Bu sebeple de üç yaşındaki hayvanları elden çıkarıyorlarmış normalde ki sürü daima genç ve üretken kalsın. Ancak koyunlarla sadece ihtiyaç olduğu takdirde ilgileniyorum.
 

Los portales'e gelince ilk gün nedense yol yorgunluğuna rağmen erkenden uyandım ve dolaşırken keçilerin yanına geldim. Zuzana ve Jessica keçi sağıyorlardı. O günden sonra her haftasonu keçilerin yanına gitmeye başladım. Kısa sürede keçi sağmayı öğrendim. Ancak bu yeterli değildi sağmak için. Her keçinin bir ismi ve karakteri var. Nasıl yakalaman, nasıl davranman gerektiğini bilmen gerekiyor. Ve bununla beraber tek memeli ve üç memeli keçiler de var ki bunlar tamamen ayrı vakalar. Ve keçilerle beraber onlar hasta olduklarında nasıl tedavi etmen gerek, bir şeyden rahatsızlarsa nasıl tepki verirler ve bununla alakalı ne yapman gerektiğini bilmek de önemli. Yaklaşık dört ay boyunca haftasonları bunları öğrenmek için keçilere gitmeye başladım. Ve zamanla ben keçileri keçiler de beni tanıdı. Ve bu noktada 29 keçinin isimlerini, davranışlarını hatta aralarındaki ilişkileri bile öğrendim. Temmuz ayının sonunda ise Los Portales'te benden başka keçilerle ilgilenmeyi bilen kimse kalmayacaktı. Sorumlu gönüllüler ve komünite üyeleri ya tatile gitmişler ya da süreleri dolmuştu. Ve yaklaşık üç hafta boyunca keçilerle yalnız kaldım. Ve bu noktadan sonra artık keçilerin sorumluluğunu almıştım. Sonrasında ise keçiler kaçarak onları nasıl geri toplamam gerektiğini öğrettiler bana birkaç defa. Keçileri tarlaya götürerek nasıl güdülmeleri gerektiğini de öğrendim. 

Bunun haricinde ise yakın zamanda yakın bir çiftlikten bir tane hediye teke getirdik. Ve şu anda Martta doğacak yavruları bekliyoruz.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam