Yeni alışkanlıklara geçince

Yeni alışkanlıklara geçince
04/05/2021

  DayOldTortoise Yep yeni doğan kara kaplumbağlar arazide keşif yapıyor. İlk gün biri hemen kabuğuna çekildiyse, bu yavru hareketsiz kaldı ama kıpırdamadı.  Cesur mu, çevresinden habersiz mi, gözü kara mı?  Sağlıklı gelişmelerine uygun koşullar arası doğaya alışma, ve gereksizce stres yaşanmaması - yani izleyin ama ele almayın! Her yaşı, ağaç gibi, sırtındaki kabuğun parçaların bir "halka" daha eklenir mi? Olmayabilir; yıllık yağmuru vesaireye bağlı.  

Her taraf çiçeklendi.  Geçen aydan beri çiçekli papatyagillerden Kanarya Otu iki koleopter çekti. 

Yaprak böcekgillerinden bu böcek gelincik rengiyle uydu. 

Keneler de çıktı.  Akşam kontrol etmek gerek...

Amata phegea kelebeği kaplan kalın antenli kelebeklerden, Anadolu'da görünen bir tür. Antenlerin beyaz uçlu; dişi erkekten büyük.  Tırtılları 4 ay önce Ocak'ın son günlerde vardı.  Çiftleşme sersemde...

Salatalıkları boğan "tosbağa otu" sarmaşıkları çekerken kanatlı karıncalar toprakta yürüyordu.  Henüz kanat açamadı mı? Bunun arayışı anlamak için gerekli dikkatim olmuyor.  

Bu çizgili kertenkele türü nedir? 

Ornithogalum türleri ayırmak  noktasına gelmedim. Bunların yaprakları Şubat'tan beri fotosentezle soğanı besliyor.  Çiçek verme noktasına gelince yapraklar sararıyor.  

Matthiola longipetale, gece gündüz çiçeği endemik; sabah erken bu şekilde görünür.  İngilizcesi "gece kokulu stock", taç yaprakları gündüz solar.  

Böynuzlu gelincik Glaucium grandiflorum 4 taç yaprağı iki boyutta. İkisi geniş, ikisi daha dar; hepsi ince noktadan bağlı ve kolay düşürülür. Böceği çekmesi döllenme işine görürken çiçeği yıpratır.  Artık görkemli taç yaprakların faydası geçti, görevi tamamlandı.

Cumartesi akşam Çiftlik köpekleri çok havlardı toprak yolun virajında.  18 saat sonra 35cm uzun bedeni yol kenarındaydı.  10 Mart'ta izini bulduğum sansarı bir kayanın üstünde.  Martes martes en doğu sınırı Anadolu'da bulunur.  Etçil, otçul, plastik, lastik bile yer.  Gündüz pek aktif olmadığı için ancak bu halde görünür.  

Hayalet serada hakim, havada dengede kalabilir.

7 Nisan'da dikilen salatalıkların çoğu yaşıyor. Bazılar erken dana burnu tarafından yok edildi. Kalanların etrafı "tosbağı otu" çoştu. Kuzey batı köşesinde halı gibi toprağı kapattı. Serada güneş batınca daha rahat çalışılır, akşam serin olur. Ellerle yaprakların tabakasın altına girip kökleri seçip çeker; hissederek bakmadan bile yapılır. Ancak salatalık bitkilerini de çekmemek gerek! Körcül çalışmasını belirttim: karanlıkta başta salatalık yumuşak tüylü kalın yaprakların yeri belirlenir. Bu noktadan çıkıp, etrafında olan diğer bitkileri çekilir. Tek sorun: bu yöntemle Convolvulus arası büyüyen semiz otları dokunarak ayrıştırılmaz...

Derviş'in boş zamanında hep tohumlara ve çıkan filizlere bakıyor. 

Geçen seneye göre daha erken zencefil diktim. 

Salı sabah 8.00de Hisarköy'ün en uzak noktada çilekçilik yapan Murat ile Ali'den sıralardan kaçan korsan çileklerden topladık. Ayrıca birkaç karaağaç - vadinin bu bölgesinde bulunur.  

Fatma'nın inek sütünden kefiri süzmesi tülbentle kolay. 

Sabah 8de Tahir keçilerler günün yürüşüne katıldığında eşlik ettim. Tahir ile uzun konuşabildik. Sadece tekenin çanı var, diğerlerin zilleri var. Güneşköy'ün kuzey doğunun sınırımızdaki ardıcın şekli veren keçiler.  Bu teke gösteriyor.   Daha genç ardıç yemezler, acı oldukları için.

İstimlak alanında ayaklar arasında düzenlenen topraklarda çıkan öncü bitkileri arasında erik ve yoğut otu, ve yer yer yonca, ayrık otu...  4 ay önce kanyonun kuzey doğu olan çıplak yamacında deneme dikimi başarısız göründü: Ocak'ta yaş olan tüm ayrık kökleri o toprakta kurudu.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam