Yakından Uzaktan Destekler

Yakından Uzaktan Destekler
20/07/2020

Başımıza gelen dertler bazen fazla büyük, çözümsüz gönünür.  Güneşköy'e giderken hep hava kaybeden lastiği şişirdim, ancak 36 saat sonra o kadar havasız kaldı ki Elmadağ'a zor götürürdü. Çiftlik Mahallesi'nde kompresör bulunurmuş diye hep görüştüğüm Kıvanç ailesininki arızalı. "Komşulara git, yaparlar" denince çekindim.  Tanımadığım insandan yardım istemek kolay değil.

Ancak ihtiyac olunca yapılacak...  Ne gereksizce endişe! "Tabi ki..." diyip, lastiği şişirdiler, çay verdiler, arabayı yıkayıp sızıntı nedeni belirledi!   

KasimAilesiHisarköy Çiftlik Mahallesinden Kasım Kaplan'ın ailesinin verdiği üstüm hizmet cömert ve sağlam.  Çok teşekkür ederim.  

--- --- ---

Bu ziyaretin başlangıcı bölüm görevleri nihayet bitince gelip kalabilirim artık.  Yola çıkmadan önce son işleri bitene kadar saat ilerliyordu. Evden çıkanlar bol kahve içenlerin sayesinde Coffee101 posası (bu hafta 15 litrelik) ve paket lastik alıp arabaya baktırmak gerekiyordu. Hemen kaynak yapan ustanın değeri bilinir mi?  Yurt dışına geçmeyi düşünüyor…  Cuma 18.30da trafik yoğun, yorucu. 

6 kır pidesi, bir tüp,Güneşköy’e varınca güneş battı, telefonla görüşmeden kafa lambası alıp tepeye çıktım.  Akşam aysız gece: yıldızlar güzel.  Gözetleme kulesinde3 ışık var – büyüdü mü?  (Sonraki gece karanlıktaydı). Gece sakin, sessizliğini kıran hiç makina motoru duyulmuyor. 

 

 AntLion   

   

Vida girmiş.  Çekilir, fitil yapılır diye 5 dakikada oldu, araba sağlam ve temiz.  

 Naylon serada salatalıklar yükseliyor.  Haftalarca ürün veriyor.     

Yeni sulama boruları kurmak ağır bir iş. Güçle beraber bilgi ve aktıl gerek: hangi zamanda bitkiler neye ihtiyacı var? Takvim takip etmek yetmez, değişen iklimi gözlemleyim anahtar ayrıntılara göre karar vermek gerek.

Kore'den gelen Kim gönüllümüz hemen çalışmaya başladı.  Tarlada, paketleme, temilik (gölet, Mandala, vs) ve yemek yapma.  Kore mantısı (mandu) vejetaryan da yapılır. Çok yardımcı, ve öğrenmeye hazır.

Bu olgun kaplumbağa her akşam aynı yere otlar altına uyumaya döner.  Kabuğunda hiç saldırı izi yok - düşmanları şahin (pencesinde tutup yükseklikten kayaya atar) veya köpek (gençken ağazında kırar). Geceler bu günler aysız, gökteki yıldızlar parlak.  Ege Üniversitesinin Gök Atlasıyla bir kaç kümes daha öğreniyorum.  Bu yıldızlar yüzyıllarca aynı şekilde dünyadan görünüyor, sanki zaman dondu, ilerlemez.

Dün genç bir avukat Merve Erten hayatını kaybetti, ona sadece 25 yıl verildi. Korona herkesin gündeminde başka hastalıklara karşı mücadele verenlerin kimi sona gelir.  Merve, enerjin bize ilham versin, adına doğaya çıkma, dünyanın bilinmeyen güzellikleri paylaşmak isterim.  Mesela sana bu böcek anlatsam: Ne kelebek ne de yusufcuk, aslan karıncanın larvası ne kadar vahşi (kuru kumlu toprakta kazdığı konuiye düşen böcekleri, özellikle karınca, güçlü pencesi saklı bekler). Yetişkini ise günün başı veye sonlarında otlar arası eş ararken ağır uçar. 30 günlük hayatı savunmasız hemen kaçmaya hazır.  7 santim uzun gövdesine kanatlarını kapatabilir dinlenirken. Uçuşa hazırken şeffaf kanatlarını gösterir: hafifce kara benekleri eski siyah beyaz fotoğrafı andırıyor. Antenlerin ucu şibu birey akşam suda kalmış. Kurtulunca fotoğraf çekme izni verdi.  

Karıncalar da tür tür var. Boyları çok farklı olduğunu bilirken, bu sefer bir yuvanın ağazın yanındaki çöplüpün rengi dikkatimi çekti: Her karınca aynı tohum yemez. Belli ki bunlar insanların değer verdiği Keten Tohumunu tercih ediyor.

Yabani bademin dış kapsülü kızarınca açılır ve içindeki sert kabuklu acı tohumu yolculuğu bekler. Kabuğu o kadar sert ki kim kırıp yer merak ederim.

Tohum topluyorum, her boyutta.  Deve dikenlerin 2 santimlik paraşütleri uçmaya hazırken, milimetreden minik olanlar kutunun dibine düşüyor.  Her bitkinin ayrı yaklaşımına göre toplanır. 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam