Hayat Böyle

Hayat Böyle
12/07/2020

Yuklu İki haftalık sıpayı bekleyen neler olur?  Traktör sayesinde samanlar dolu römorkun yükünü düşmez ona.    

         

 

Şu an sadece büyümek, ve bugün yanına gelen Simla ile bağlantı kurmak... Kontakt Doğaçlama yaklaşan Simla kalktığında eşekcik peşine geldi 

Sıpa sayesinde ilerdeki ağacın altındaki gençlerle görüştük. "Claire hoca" diyen Mıstık beni tanıdı. 2006 yılında bazen ailesinin yanında kalırdım, Güneşköy'de uygun mekan olmayınca. Çantamdaki bulunan malzemelerden her zaman biri ilgini çekerdi. 14 sene geçti, askerliğe gidiyorsun. Sna bol şanslar.

Hisarköy'den geçip Çiftlik Mahallesi'nde Elif'i soracaktım. Kalabalıklardı: Elif ile Kardelen yanısıra başka bir bebek. Ah! ilk defa Rukiye'nin Ecrin'iyle tanıştım. Rukiye çok mutlu bir anne, eşiyle de uzun sohbet ederiz başka sefer. Elif Kardelen'i alıp tarlada çalışan annesinden izin alıp bizimle geldi. Direkt kızaran domateslere baktı. İlerde bize etkinlik oluşturdu - gözü kapalı yürüyüp özel bir yere insanı götürmek. Elif hep boyamak istediği bireysel yumurta boyama sonrası çöklu resam çizdik. Bunları yaparken Etkinlik Kurallarını konuştuk: 1. Annen ve/veya babanın izniyle katıl, ve etkinlik alanında kal. Tek başına gezme. 2. Alet, malzeme ve eşya konusunda sorumlusun. Öğretildiği gibi kullan, temizle ve yerlerini koy. 3. İş odaklı çalış; başkaların dikkatini konu dışına çekmeden destek ol. 4. Paylaşımcı ve saygılı ol. 5. Koronanın koşullara uya!

Başkalar daha spontane oluşur. Bir çekirge zıplayınca biri bağırır...Yapraksan korkulacak bir hayvan evet; değilsen boşuna heyecanlanma! Korkular küçükken öğrenilir, yada öğrenilmez :) Bu çekirge elimize aldığımızda 20 aylık Kardelen merağı çekti. Sonuna kadar ayakları ezildi veya kopan hayvanın kurbanı ilerdeki bri çok böceğin hayatını kurtarmış olacak

Önceki haftalar gibi yün eğirme öğrenen biri - Simla o çift koni hareketi tutturabildi.

Mart ortasında ilk çiçeği açan Aloe vera yine tomurcuk acmaya başlıyor.  

Çardak önündeki karadut baş parmak kadar büyük

 Lavantalar arı dolu. Sadece arı mı?

Yeşil cırcır böceği (uzun antenli) 

 ve tam kamuflajlı bir örümcek! Yol da hiç bu kadar yakından görmediğim bir keklik koşuyordu. Sabırlı olan gözlemler.

Çatıdan düşen kullanılmış bir serçe yuvası.  Ne kadar konforlu! 3 plastik ipi dışında tüm malzemeler yakında doğada dönüşür. İşte... o iplerden dolayı yuva düşmüş! Bir serçenin ayağına takılmış, çırpınmış, telaşla fazla hareket... 3 yavru düşmüş, kedi yakalayıp yemiş. Hayat böyle. Gece kalan insanlar sürdürülebilirlik için gerekli çabaların farketsin diye Kurallar gelişiyor: Kullandığın odayı ve banyoyu temiz bırak, bulduğundan bile temiz! Ana koridoru, mutfağın yeri ve masa-terekleri de sonraki gelene hazır bırak. Çöplerini şehre götür.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam