Görünmeyen

Görünmeyen
26/07/2020

Toplama   Sezonda her zaman olan: Pazar sabahlar yoğun işler erken başlar: 46 sebze paketi dağıtıma hazırlanacak. 10cu ayağın gölgesi saati gösteriyor: 8.20. Havalar ısınınca ayakların gölgeleri serin bir 30 saat dilimi verir. Onun içinde çalışırken, zaman acımasızca ilerlediğini yaşanır.  

   

  

  

   

Koreli gönüllüğümüz Kim ile patateslerin dibindeki otlarını saatlerce çektik. Meditasyon gibidir.  Alışınca, bakmadan parmaklarlar yere bağlı noktası bulunca belli bir açı ve güçle çekilir.  Yer yer kalın olan sarmaşık örtüsü bazen semize karşı yarışamaz.  Merve, bu fotoğrafta toprağı kaplayan otların çoğu bildiğin semiz otu.  Sarmaşık kadar güçlü değil ki onun kadar derine inen ip kadar sağlam bir kökü yok.  Sarmaşık gövdeleri bulduğu herşeye sarar, mümkünse yukarıya çıkmak amaçlı - daha fazla ışık olunca daha çiçek, daha yaşayacak tohumlar üretir. Başka bitki bulmazsa kendi saplarını bulur ve keçeleşme gibi birbirine sağlam tutarak kaldırılmasını zorlaştırır.  Semiz ise başka bir bitki boğmaz, sadece alttan başka bitkilerin suyunu çeker.  Yakında semizler çiçeklenince artık yenilmez.  

Güneşin en batı noktasında, batmadan son ışınlarında viyadüğün ayak gölgeleri en doğudaki tepelerde hemen hemen yatay çizgi çizdi.  Ayaklarımız (9-10-11) Balaban deresinin ötesindeki üçlü olan 14-15-16'dan hesaplanır.  İç Anadolu'nun yüksek platoda astronomi için uygun ortam.

Kadir'in ailesine geçen haftaki destekleri için teşekküre gittiğimde yer sofrası hazırdı.  Ne ziyafet, ellerinize sağlık.  

Scolymus hispanicus (Altın dikeni – Golden thistle) çiçeklenmeye başladı. Papatya ailesinden sap sarı, ancak mevsimin iklim ve aç otoburların gereğiyle yaprakları belirgin dikenli, tam iç Anadolunun geleneğinden.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam