Ya tutarsa

Ya tutarsa
19/04/2021

DervisTarlada Celal izinliyken filizlenenleri kim sulayacak?  Bu dönemde çok iş var: terasların yatakları hazırlanacak.  Sulama sistemleri kurulacak,...

Botanik Metrosu yanındaki evinden Derviş'i ve bir araç dolu bitki ve fidanla geldik kara bulutların altında.  Hala ısınmadı hava... Cumartesi birçok yerde ağaç diktik "Kayısı ve armut ağacı (dedemin çekirdekten ektiği fidanlar). Bir çam fidanı (Ankara); bir Mum çiçeği (çöpten), mısır (Konya), fasulye (Mengen), ceviz (Çorum), badem ile kayısı (Dersim), lavantalar (bir parktan atılan)". Ektiğimiz tohumlar çok. Alttaki terasın sıra boyu dik ardışları arası ayçiçekler çıksın.   Gülhatmi ve rezene Mandala etrafında ise 9cu-10cu ayaklar arası yeni düzlenen çıplak yamaçlarda bu sefer Echinops ritro tohumu ektim - ya tutarsa?  Erozyona karşı sağlam bir türmüş. 

Seraya gelince hidroforu açınca su akması gerek - elektrik olsa. Dışarıdaki musluk da akmıyor: trafoyu 2 saatlık aç ki gölet dolsun.  Bu günlerin salatalar roka, ıspanak, yeşil soğan, ebe gümeci, çayır düğmesi yaprakları ve kale.  

Cumartesi akşam Çiftliğe ziyaret ettik.  Derviş Ramazan'la uzun konuştu, birçok bilgi ile döndü.  Kardelen'e ilk kitabı verdim: o kadar sevindi, kucakladı, sandalyede oturup sayfa sayfa inceledi, elinden bırakmadı. Elif'e söz verdim, Pazar sabah Güneşköy'e getirip etkinlik yapacaktık.  Evet Matematik kitabı da getirsin.

Pazar sabah saat 5te serada yatarken viyadüğün parmakları arasında oynayan rüzgar sesleriyle uyandım, karanlıkta şekiller hafifçe çıkmaya başlarken.  Bizden 90 metre üstten gelen rüzgar sesi nasıl tarif edilir? Sonunda aklıma geldi: denizde fırtına sesidir!  Saat 6da sesler değişti, daha yakın. Üflemeliden vurmalıya geçti: yağmur yağmaya başladı, ve devam etti.  Toprak iyice yutunca, tarlada çalışmak imkansız oldu.  Ot vurulmayınca Nazlı evde olacaktı, ve Kardelen'e baktı, kitabını okurken.  Kırda hayat ve tercihler havaya bağlı!  Böylece Elif ile yoğun paylaşımımız oldu.  

Elif'le kesintisiz 4 saat boyunca hiç dinlenmeden keşif yaptık. Başta matematik ödevlerinden "Üçgen yapbozu" oyunu yarattık ve yaptığımız gönye ile açılar ölçtük. Bilirmisiniz neden dik açının 90 derecesi olur? 4 dik köşesi tam olur, Sümerlerden kalan bir karar; 10luk sayılı sistemimiz yerine 60lı sistemi çarpı 6 eşit 360 derece... Elif "üçgen beni yuttu" dediğinde çubuklarla... tabii Roman rakamları yapılır! Değişiklik gerekince Elif'in eline yeni hazırlanan resimli Güneşköy Haritası gelince, hemen canlanıp "Harita Oyunu" oluşturdu.  Kuzeyden doğuya, sonra güney bazen batı... tüm yönleri kullanarak bir yerden başka yere geçmeye başladı.  

Haritanın 3cü numarası Solucan Çadırı.  Kapıdan girince, solucanlara bakmak istediSolucan apartmanın bir katın gübre ayıklanacaktı.  Başta baktığında tiksindiğini söyleyen Elif'i eline birini verdim "Gıdıklıyor!" diyip beni takip etmeye başladı.

Bulduğumuz bir "şey" başka bir oyuna neden oldu: "Fosil mi?" hayır.  20 "Evet/Hayır" soru hakkıyla ne olduğunu tahmin etmek.  Buna bakan herkes farklı algıladı: yusufcuk mu? Barış işareti mi? Öyküleşmeye uygun!  Haritanın 7 numarası Doma gelince biyolojik benzetmeler çıktı: iskelet=bina, Kalp-kan=besin/yollar, kas=hareket/güç, sinir=elektrik.  Harita oku etkinliği mutlaka geliştirilecek!

 Elif getirdiği palamutları dikmek istediğinde Derviş destek verdi.

Çoğalan çiçekler arası hala "manyak güzel" menekşeleri farketmek için dikkatli basmak gerek.  

Yere dikkatli bakınca ne müthiş varlıklar bulunur.  Bu 10lu sistemden... 

İç Anadolu'nun "çıplak" yamaçlara yakından bakınca onlarca çiçek ve bitki turu var; Herkül 3 gün boyunca serbest gezme hakkını verdik, ve beni Çeker Tepe'a kadar geldi - Güneşköy'ün en yakın telefon/internet ceken tepe.  O akşam böyle bir fırtına oldu! Leylek Fırtınasıymış! Havanın oynamasından sobadan dumanla alevler çıkıyor, pencere açınca yüksekten Herkül'ün havlaması geldiyor.

Sabah havalar açmaya başlıyor.  Celal Derviş'i çalıştırıyor.  Bel kullanımı doğru öğrenince, kendi beli rahatlıyor.   

Doğada canlar sınırlarını keşfediyor.  "Seraya kuş girdi"... meraklı bir ibibik!  Sabah onun sesini duymuştum.  Bu karınca nasıl bu kadar uzun poz verdi? Ön sağ kanatı gerekli pozisyona getiremek için uğraşıyor, kaçamıyor..

Pazar akşam iftara iki saat kala suyla doyulmuş toprağın ekinleri uzakta, ısınan havada arı çeken badem çiçekleri olgun. 2021 Ramazan iftar saatleri 19.37 ile 20.00 arası, COVİD akşam sınırlaması saat 19.00'a çekildi; artık dükkanlar ve işletmeler 18.00den önce kapanıyor. Yine de, 12 ay önce sokağa çıkma yasağı haftalar sürdü.  65 gün boyunca hiç gelemedim https://www.guneskoy.org.tr/blog/claire-in-blogu/65-korona-gunu-gecince. Fırsat varken yakarsan, n'olur ancak keşfedersin.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam