Makina gücü

Makina gücü
08/04/2021

6kidsSalı vardığımda son haftada doğan oğlaklara ziyaret - İlki Mahur, sonraki gün Maraşlı, Güdük Nacime 1 Nisan'da, biri hala isimsiz.  2 gün önce Oktay ile Claire doğdu.  Biri yaşamamış, hala hamile olan beş anne var.  

Oktay ile tanıştırsam, ön ayaklarındaki çizgiler moda tasarımcıya ilham verir. 

Çiftlik Mahallesinin en kalababalık saati, en herekli Karınlarıı doldurdular, dinlenmek ister.

9.30da kepçe taşıyan tırı Hayrettin ve aletini bıraktı. Doğuş sağol.   İstimlak edilen yamaçları şekillenmesi 2015 yılındaki anlaşmamıza göre düzenlenecekti.

Usta makinist dans ederken gibi koca kaya gıdıklayarak yerine getirdi.  Üstten inecek suların yolunda setler hazır 

Ayaklar arası yamaçları şekillendirdi. Yağmur yağınca artık tüm sular Herkül'ün köşesine inmez.  Yamaca çıkmamız için bir patika olsa sorduğumda, katıyen olmaz: suya hiç bir şekilde yol açmamız gerek... 

Öğleden sonra, sulama göletin önünü düzenledi ve fotovoltaik panellere yer açıldı.

Tarla çeken traktörün arkası pulluk değil: patlatma için pulluk değil, kazaya takılı.  Murat iyi çalışıyor, teşekkürler.  

Serada Celal son pazıları kaldırdı, domates dikmek için.  

Komposta atılmadan yenilecek bir çuval yaprak seçtim.  Dışarıda dörder defa yıkadım - suları ağaçlara gider. Tabii ki kimyasalsız yetiştirince, yumuşacık tatlı yapraklara birkaç canlı çekti. 

Yıkama suyunda sağ kalmaya çalışan sadece 2 böcek çıktı: İngilizcesi WEEVIL, Türkçesini bulamadım: uzun "burnu" koleopter otcul, tahıl ve bitkisel ürünü sevdiği için zararlı kategorisine girer.  Suda yüzeyinde çalışırken bu bireyin stratejisi antenleri ve yakları geniş tutuyor, ayak tüylerinde hava da görünüyor.  Ve de iç kanatlarını çıkarttı! Kuruyunca rahat şekilde uçup gitti.  

Suya düşen başka bir "weevil" - daha uzun bedenli, sırtında iki sıra çizgili - kaçmak üzere.  

Sabah kahvaltı sonrası hala erken (gölgeye bakınız).  Celal fideleri suladı. Herkül gece gezme nöbeti sonrası kapıya geldı (içeriye girmez); iki gece kaç defa havladı.  Domuzlar geliyor.  Bu aylarda sorun olmazsa son baharda mısır, nohut vs olgunlaşınca zarar verir.  Herkül ne kadar büyükse, domuza karşı yeterli güçlü olmaz.  

Pazılar arası bir kırmızı pancar girmiş.  Kökün güzelliğine bakın!     

Lavantanın çiçekleri bol olması için, budanacak.  Yarım traş olmuş bir bitki ne kadar kesilir gösteriyor.  Bakmadan yapılır, şeklini hissederek kesilir.  

Fideler çıkıyor, salatalıklar dikime hazır.  Üstündekiler kar değil... Seranın içinde yıllardır yuva yapan serçeler izolasyonu parçalıyor... Sera tasarımda ortamını sadece sebze üretimini düşünmeyin, yerini benimseyecek hayvanlarını da düşünmesi gerek. 

Salatalıklar küçük seraya dikili ve su almaya başlıyor.  En zorlaştırıcı iş: iplere tek tek bağlanacak.

Doğada matematik: bir eğim nasıl ölçülür?  Hangi bitkiler dik eğimde nasıl tutulur? 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam