Sırf Tohuma

Sırf Tohuma
22/12/2022

JuniperusMeyvesiTopla Kuzey'in ağaca odaklanması mevsimde tohum ekimi ve toplanmasını hatırlatıyor.  Boylu ardıçın (Juniperus excelsa) olgu meyvesi toplayıp tohum çıktarmak için, yere düşen mavi toplarını bulmak en kolay, çünkü olgun olanlar ağaçtan düşer. Aağaçtayken meyvelerin olgunluğu tanımak daha zor. 

Batı yamacında Qercus pubescens palamutları dikti - "dibber" aletiyle hazır geldi.  Açılan delikte palamutlar yatay koyulur.  Bu yamacın kuzeye bakan kısmına kara çam uygun olur.

Yamaçta gezerken gözlemler: suların yolları incelmiş bitki örtüsü arası daha kolay anlaşılır, hayvan ayak izi, yeni çatlayan kaya (dış yüzü daha soluk, bazen liken kaplı; havanın yakıcı oksijeni yeni hisseden yüzleri parlar, saf), ve bir yılanın terk ettiği bir gömlek.  Gölette hala su var, ama durgun.  İçindeki türleri etkiler.   

Aralık'ın sonunda karıncalar hala çaşışıyor.  Yuvalarını yaparken, çöpleri düzenli yapı kış öğleni güneş saati oluşur: Güneyin yönü anlaşılır. 

Yıllar önce sulama göleti kazdığınca naylonla kaplandı.  Yıllardır su geçirmeyen topraklar naylonun fonksyonun yerine geldi. Naylonsa yer yer ışık görünce bozulup kırılıyor.  Parçalar şimdi toplansa  toprakta mikorplastik oluşmaz. 

Bir yerden gelen bir damacananın üstü yere yarı gömülünce kelebeklere son sığınak oluştu.  

Serada marullar büyüyor...   

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam