Erken bir kış sabahı

Erken bir kış sabahı
13/01/2023

WinterDawn Cuma sabahın köründe karanlıkta arabanın camından buzu temizleyip yola çıktım.  Ali ve İnci hocalarla Elmadağ'a gelince İnci'yi belediyede toplantıya katılmadan Yaşar Doğu Ortaokuluna ziyaret etti.  Ali ile 1288m'deki geçitten aşağıya Balaban Vadisine inmeye başladığımızda doğuda güneş ancak doğuyordu. Kırağı kaplı tarlalarda taze açılan köstebek tepeler yol çiziyor. Arkamızda Elmadağ'dan geçmeye başlayan binaların çamları ayna gibi güneşin ışığı yansıtıyor. Hisarköy'ü giçip Çiftlik'te inip Seda'ya gittiğimde çoban İbrahim'in sürüsüyle ayrılmaya hazırlanıyordu. Tahir ise koyunlarını sattı: Yahşihan Belediyesinde işe girmiş.  Bir genç daha köyden çıkıp şehre geçti. Gökte yüksek ince bulutlar yine kuru bir günü işaretliyor.  Kuraklık bu sene ne kadar çiddi olacak?

Sabahtan beri Doğuş'un kepçeci Hasan iş başında.  Mandala'nın üstündeki toprağını düzleştirip Cumartesi'ye kadar teras şekline çevirdi. 3 senedir suladığım mürver bir yerde gömülü; olsun...geçen sene keçiler testiyi kısınca sulama düzensiz kaldı.  3 sene testili sulama etkili olduğunu ıspatlayabildim, faydalı oldu. 15 sene önce "şişeli duvar" yapma amaçla bir çalının altında kalan şişe yığını da gömüldü... Kazalar olur.  Önemli olan büyük işler yapılsın! Sera yında, çay içerken sohbette Güneşköy'ün amaçları anladığında, Hasan'ın kendi memlekette, Yozgat'ın Şahmuratlı köyünde "Françoise Summers hocası varmış".  Kerkenes ekolojik projesini biliyordu. http://www.kerkenes.metu.edu.tr/keco/index.html Dünya küçük! 

6 sene önce kazılan göl çukurun dibin görüntüsü farklı.  Şimdiye kadar düzenli kayda değer su girişi olmamış - arkada 3 4 noktada sellerin suyun izi görünür.  Bu koyu dokuya bakmak gerek. 

Kuzey gelince yeni aldığı foto kapanı asmak için yamaçlarda gezdik. Yerini seçerken "hayvan gibi düşün" yaklaşımla olası yerlerini değerlendimek gerek.

Karaçalının dibinde kendiliğinden çıkan bir meşe fidanı bulduk.  Palamudu kim dikti burada?  Bugünkü tek yabanı çiçek öksüz oğlan.

Yamaçlarda gezen ne olsa tohumlara göç fırsatı olur.  Tilki kuyruğu en önde çoraba, ayakkabı bağına yapışan... 

Elmadağ zabıta memuru beğenmiş sıcak seramızı. Güller (2 tür, koyu bordu, ve beyaz), ekinezia, kadife çiçekler renklendiriyor. 

Domates bitkisi çiçekli, ve yeşil domatesleri oluşuyor! Roka, dere, pazı, maydonoz, nane, kuzu kulağı.  Fasülye bitkisi güçlü, çiçeksiz ürünsüz...

Kale tohumları ayrıştık. 

Sabah 8de raylarda çalışan araç 16cı ayakta üstünde.  7 saat sonra 15ci ayağa gelmiş: ince iş yapıyor herhalde.  Artık viyadükte herşey hazırmış, tren geçebilirmiş.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam