Ramazan’ın ilki

Ramazan’ın ilki
22/07/2012

Hindistan (Dharwad’ta 21 derece, %93 nem)’dan döndükten 2 gün sonra Ramazan’ın 2.günü öğleden sonra 36 derece, %54 nemde araziye gittim, nem düşük fakat çok sıcak.  Celal’la çalışan Veysel’le tanıştım, yoğun işleri arasında.  Yarın organik pazara hazırlık yapıyorlar.  Toplama işi bitince ürünlerü tartışıp araca yüklenecek.  Sabah erken yola çıkacaklar.

Yokluğum fark edildi, ve 6 hafta içinde neler olmadı…  İşe giren-çıkan olanlar, gölet taşıp göçünce tekrar yapıldı, bir çok çiçek olup meyvesi tohum veriyor (Temmuz sonuna kadar çiçeklerin çoğu olup bitti), Ramazan başladı… ve Ramazan-Nazlı’nın kızları doğdu.  Elif Rana’ya hoş geldin!  Yine bir sezaryan.  Ramazan 500 doğurttuğu hayvandan yaşatamadığı bir oğlak anımsarken, çocuk doğumda benzer hassasiyet isterdi.  Çeşme yanında toprağı sahibi Hisar’dan Ankara’da yerleşen elektrikçi su pompamıza bakıp tamir etti.

Akşam hava serinleyince su kanalındaki kurbağa korosu başlıyor. Çiftik Mahallesine bir ziyaret, gece Seda’nın yeni evinde kaldım.  Güle güle oturun! Evin önünde kiraz ve zerdali dikildi. Süpürge otu da var, “Soğan kuruyunca hazir olur’ ve süpürge yaparız.  Gece evi önünden manzarası süper: koyun çanın sesinde parlayan yıldızları uzun uzun seyrederim.

Seda’nın 7 dönümünde Alper’in domatesleri yaşıyor, ama ampul domatesleri zengin milli toprağından şekil değişti.  Bu sene 17 saat süren orucu tutan hasta kişiler ne kadar dirençli!

Patatesin ‘başağı’ olur mu, fındık gibi?  Dün toplanan patates bitkilerin dibinde 1 kilodan fazla yarı gömmu taptaze patates keşfettim.

Hindistan notlarımı toparlayacakmıştım… “güzel bir ortam, dikkatimi dağılmaz” değil…  çünkü bakılacak fazla var.  Bilgisayarımı seranın güneş elektriğiyle şarj edebildim.

Çiçekler...  ne kadar ‘kış iyi kar yağdı’ysa, bu yaz bitkiler erken kurudu

?Achillea nobilis (Civan perçemi) çok kuru halinde, Centaurea  drabifolia (Sarı peygamber çiçeği), Cichorum intybus (Acı hindiba, mavi), Convolvulus arvensis (Tarla sarmaşığı) şimdiye kadar bu kadar pembe olmadı, Cuscuta australis (Çin saçı, veremotu), Datura innoxia (Tüylü boru çiçeği), Daucus carota (Yabani havuç), Dianthus ancyrensis (Ankara karanfili),Echinops sphaerocephalus (Kirpibaşı), Echium italicum (Engerek otu) boy atamamış, çiçek sayısı az, Heliotropium ellipticum (Bambul otu, siğilotu, bozot), Hibiscus trionum (Yabani bamya), Lactuca serriola (Acı marul), Medicago varia(Çevrince), Peganum harmala (Üzerlik), Salvia hypargeia (Ada çayı, yaprakaltı gümüşi), Stachys cretica anatolica(Karabazotu), Tribulus terrestris (demir dikeni, yıldız dikeni), Verbascum (Sığır kuyruğu) büyümemiş-erken kuruduğu için çiçek zor açıyor, Vicia villosa (Efelek otu / Burçak), Xeranthemum annuum (yağmur çiçeği)

+++ henüz belirtemedim 2 daha (sarı ?Linum?), mavi…  Kuraklıktan görüntüleri etkilendi
Geçen sene 2 metreden fazla uzun çok sayıda deve dikeni hiç yok bu sene.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam