Öncelik ve Akıntı

Öncelik ve Akıntı
20/09/2017

kinoks iki gün sonra: saat 20.02. Sabah erken daha geç aydınlanıyor, akşam 20.00’de ayrıldığımızda karanlıkta yıldızlar ve üstümüzden geçen uçaklar parlıyordu. Yeni başlayan akademik dönemin görevlerinden dolayı, bugünkü ekibimiz sınırlıydı: Fiko, annesi, ben, Celal ile çalıştık – az ama öz.

Önceli odaklı, yapılması şart işlerini listeledik: 26 kutu ve Çamlık’ta Perşembe Pazarı için sebze toplamak. Fiko domates, ben fasülye, Celal … Aynı anda sulama, tavuk-köpek günlük bakımı yapılır. Yeni kararlarımızı hemen uygulamaya koydum. Celal’in iş yükünü bilinçli indirmek amaçla şarteri o değil, ben açtım. Ancak açtıktan 2 saat olmadan kapatmak önemli – gölet taşarsa binbir ek iş olur.

Akıntı mı? Su için elektrik akması, su akmadan hayat zor. Bilgi Bereket çok. Hiç hormon yokken domates büyüyor. Yumurta ve pembe domatesin önündeki vida başı 1.2 cm çapı! Tarhana yapılacak. Uşak tarhanası Avusturya’dan Whatsapp’la konuşuldu… Zamanlar nasıl değişiyor.

Pazar günü temizlediğimiz tavuk kümeslerini tekrar fırçalayıp taze gübre çıkarttım. Sonra kilolarca fasülye topladım. Domatese göre uzun – hafif, göze hiç batmaz. Tam tersi, saklanbaç oyunu gibi. Deneyimden nerelerden bulunur ve kopartme en etkili yaklaşım ortaya çıkıyor. Minik fasülye kardeşlerine zarar vermeden dikkatli toplamak gerek. Yan sırayı toplayan kişi hep görmediklerimi görüp yönlendirirdi. Hava mevsim için 10 derece sıcak. Bulut var, gök gürlemesi de. Soğanlar yamur öncesi toplanacak…

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam