Mürver-Soğan-Saman

Mürver-Soğan-Saman
24/09/2017

Cumartesi sabah erken yola çıkacaktık… cüzdan kayıp olmasaydı! 2 gencin sakin desteğiyle en son gittiğim ODTÜ Çarşı dükkanın açılışı beklerken Doğa Keşfi materyalleriyle çay içtik. Yokmuş cüzdan. Kartlar iptal. 4 saat geç yola çıkınca açık olan Simge hipermarket’ten alış veriş yapıp Hisarköy’e doğru gittik: yol kenarında mürver ağacı yaprak dökmeden bulmamız gerekiyor ki kışın çelik alırız. Mürver yaprakların birliğin şekline dikkat ederek, yolun her iki tarafında bulduk. Yanındaki ağaçlara, yol kenarında ve su kanalındaki bitkilerin çiçekleri de inceledik.

“Soğan kokusunu özledim!” sıkı giyinip gece soğukta gölgelikte oturuncaki sohbet Bugün13 soğan çuvalı doldurduk: toprak veya soğan sapı minderinde oturanlar sapları keserdi (parmağı kesene kadar), toprakta yatanları mor-beyaz ayrı toplayan vardı, ve Celal tarladan çekiyordu. Minik (kıska) beyazlardan Pickled Onions yaparım. “Fiko domates, Claire fasülye, İbrahim kabak, Billur biber, … toplamayı sever. Salatalık zor: kaldırıp bakman lazım…” kişiler sebzelerine göre belirler miyiz?

Akşam güneş batınca ince 3 günlük hilal batıyordu. Karanlık olunca gök yüzü dikkatimizi çekti. Gözlerimizi kapalı seslere odakladık. Sonradan kör olan Prof. John Hull etrafını yağmur yağınca algıladığını anlattı; bizse cırcır böcek sesleri, uzaktan havlayan köpek havlaması, (gece tavuklar kümeste uyuyor sessizce), ve yıldızlara en yakın olan üstümüzden geçen uçakları… Kör birisine yıldız nasıl anlatılır? Şahin Bülbül’ü Tiflis körler okulunda yöntem geliştirdi. Galaksimiz, Saman yolu, bir bazlama gibi düşünsek, güneşimiz ortasından daha kenara yakın: merkezi Türkiye’den gönrümez (sadece ekvatorun altından görünür) Saman yolu … bu akşam saat 8de Hisarköy’üne düşüyordu. Yavaş yavaş sağa dönüyordu, ve Büyük Ayı’nın tencere kenarı tepe arkasına saklandı.

5.45: Sabah ezanında sessiz karanlıkta yıldızla 5 dakikada bile sönmeye başlıyor. Orion ve Pleiades (gerçek yıldız kümesi) Hisarköy’ün üstünde. 6.30’da Tavuk görevimi ciddi alıp, sabah erken çıkarttım. Sadece Venüs, çoban yıldızı, hala görünüyor. Tan müthiş güzel bir zaman! Yarım saat sonra Doğuş işçilerinin sohbetleri doğanın seslerini örtüyor, ve adamlar işe tırmanıyor.

Kümeş temizliğimi ilerliyor, yine de geliştirilecek. Çalışma aleti ve sırası önemli; tavuk davranışı gözlemleme fırsatı da oluyor. Öğretmen sınıfını gözlemler gibi, kim çekingen acaba hasta, ki zorbalık yapar kışkırtır. En son follukları samanla doldurulur.

Kümes temiz, Resul gelmiş, kahvaltı hazır ve günü planlanıyordu. 42 kutu sebze toplanacak, paketlenecek. 8 Ekim çalışmasına hazırlıklardan en önemlisi Mandala binasının hazırlığını. Minderler yerinde, ayakkabılıkların yerleri de belli. Çay? Yağmur? her tür olasılık aklımıza geldi. Hedeflenen ancak ihtiyaca bakarız derken, estetiği de düşünüldü. Ve tabii ki soğan toplanması devam ediyordu! Not: Yıldız ve Tavuk arasındaki ortak noktası: ikisinin kümesi olur. OK Türkçe ekleri farklı!!!

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam