Ölümden Hayata

Ölümden Hayata
01/07/2021

 50 sene önce çocukken hayat nasıl devam edeceğini göremezken, Güneşköy gibi bir ortam hayal edemezdim.  Tabii ki yolda yağmur yağıyordu bu karışık mevsimlerde, ama artık havalar iyice ısındı.  Elmadağ geçince küçük yolda tepeli toygarın ötüşü arabanın motor sesinde duyulur.  Bazen önümde ilginç hareketle yolda koşar; neden acaba yolda yürüyorsun, uçmadan?  Hangi tecrübeyle bunu seçtin? 

DomatesBakimi   Koşullar ne kadar zorsa, hayat bir şekilde devam edecek. 29 Haziran sabah 6'da annem ağır haberle değil, Celal kahvaltı haberiyle uyandırdı. 8'de odaklamam için, Celal bana domates çatallarını çıkartma öğretti. Tek bir ana büyüme noktası olacak ki bitki güçlü olur: tüm sezonu önünde!

Sıcaklar başladı nihayet.  Gündüz 30 dereceyı geçiyor.  Ürünler arası salatalık, maydanoz, semiz, nane, fesleğen, fasülye ve kabaklar.  Pazar günü ilk paketler dağıtılacak.  Kabaklar hızlı büyüyor; şimdiden 6 kasa dilimlenmiz kabak kuruyor. Kışın lezzetli olacak. 

Ağaçlar meyveli: beyaz ile kara dutlar (ters dut, ve koca dut). Vişne zamanı!  En sade ve sağlıklı dondurma - ağaçtan topla, yıka ve dondur.   

Kaysı kururken kuşlardan korunur, ama karınca mutlaka payını alır. Sabah tabakta boşluk yoktu.  9 günlük saat sonra iyice küçüldü. 

Akşam soğuk olmuyor. Yıldızların altında çekirge ve Ağustos böceklerin eşliğinde, daha uzakta kurbağa korosu ile müzik çalma zamanı geldi. Uzaktan havlama; Herkül yoklamaya geliyor, okşama alıp nöbetine devam...   Hafif esen meltem üşütmüyor. Yamaçlardan gelen sesleri karanlıkta aklına bir sesli topografik harita yaratıyor.  Gözetleme kulesi ışıksız.   Yıldızlar arası Akrep'in en parlak kızın Antares isimli kızıl dev (aslında çift yıldızının en parlağı, daha küçüğü genç bir yıldız etrafında döner) yıldızı güneyden, Hisarköy'ün batısına geçiyor.  Gökyüzünde yanıp sönen uçak ışıkları eskisi kadar az olmazsa, aynı anda 3 bazen 4 görünür.  Küçülen ay geçe yarısına kadar doğmadı.

29 Haziran sabahı toprağa bağlayarak geçtim. Soğanların arası fazla büyüyen marullar çiçeğe geçmek için güç ister; ellerimi köke yakın tütmak gerekirdi. Büyük birinin altına rahatsız ettiğim 435 milyon yıldır varolan bu akrep çıktı... Beni sokmadı. Teşekkürler.

Sıcaklık hayvanları canlandırır.  Sabah kalktığımda süğürdüğüm yerde ne vardı? 2.5cm uzun bu küçük kurbağa yolunu şaşırmış mı? Yeterli nemli ve yeşillik olan naylon seraya götürdüm, zarar veremez. 

Bu güvenin güzelliği ilgimi çekti.  Sanat eseri mi, yoksa sade-dut dondurma karışımı gibi?  Kendisi nasıl algılar? Görüntüsünden ne kadar farkında? 

Bazı çiçek ö kadar küçük, kalabalıkta fark edilmez.  Bunu çıplak istimlak alanda gözüme sık geliyor.  Bu çiçeği hangi aileye bağlı? Taç yaprakları çok küçükken uzun kuyruğu var...

Bu çiçek ise yaprakları Convolvulus ailesini andırıyor.  Sapları kesinlikle sarmaşık; ancak çiçekleri kendileri zor görünür.  Yaprakları bir kaç hafta izliyorum, çiçekleri beklerken.  İlk akşam yaprakların yanındaki beyaz noktaları tomurcuk, yoksa tohuma geçen meyve mı düşünürken, sabahın ışınğında minnacık çiçek olduğunu anlaşıldı.  Bunu da kitapta bulamadım. 

Tohumlara gelelim. Bu günler ölümün sonrası gelen hayatını görme ihtiyacım var.  Doğadan daha uygun ortam bulamam.   Böynuzlu gelinciğin meyvesi upuzun.   Muscari longipes'in tohumları daha büyük, Vicia craca gibi. Keten tohumu toplanması karıncalara bırakılır: olgunlaşana kadar bitkiden ayrılmaz, olgun olur olmaz döker yere.

Gece gündüz çiçeği (Matthiola longipetale)'nin meyvesinin başı ince hilal, veya viking kask şeklinde.  

Hardagiller ayırtmak kolay değil, sarı renkli olanları özellikle.  Sinapis'in meyvesi kısa, az tohumlu.  Bu Sisymbrium olabilir.  

Kedi otunun tohumları kesede ikişer.

Gevenlerden Astragalus condensatus'un çiçekleri devam ederken, bazılar şimdiden tohuma geçti.  Ancak o sert dikenler arası toplanır mı? Acıtır! Sabırla dene, gözlemle ve yeniden den - yandan alınabilir.  

Papaver türlerin meyveleri tekerle kapalı. İçinden taz kadar tohumların yanında çoğunda böcek yuvasının kirlenmiş ipeği ve yenilen tohumlar.  Acaba bu böcekler böyle bir denge kuruyor ki sonraki sezonuna yeterli tohum bırakıyor.  

Güzellik sürdürmek çok mu zor? Birlikte geliştirdiğimizin devamı yok etmek isteyenlerini anlamak ister miyim? Ağır geliyor. Düşünmem gerek...

Çeker Tepe yanında İbrahim Kıvanç patozuyla ekin hasat ediyor. Fransızca Moissonneuse Batteuse Türkçeleşince PATOZa kısaltıldı. Bu sene biçecek pek yoktu, ekin pek büyümemiş. Neyi döver? Bu sene toprakların tozlarını döverek havaya atar. Bu kış hayvanlara saman dışarıdan alınacak.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam