Geçişe hazır

Geçişe hazır
08/07/2021

Salatalik 3 gün önce yapılan ilk dağıtım sonra salatalıklar çok: toplananlar turşu olup 53 kavanoz doldurdu. 

Belki 15 sene önce bana ikinci el gelen pantolonun kumaşı fazla inceldi, yırtmadan yama yaptım - Dayaaan!

Kanyonun söğütlerin dibindeki çukurları 400ml kadar su tutuyor. Yaşasınlar.

 Tohumlara geçiyorum: Vicia'nın tohumları büyük siyah toplar, yine de en soldaki kemirilmiş.

Peygamber çiçeği tohumların stratejisi zıt: zemin seviyesinde çiçeklenen Centaurea urvillei steppoza neden tohumları rüzgara emanet eder? 

Goniolimon'un çiçekleri solunca renk pek değişmedi; içindeki beşli tohumlar kuruyor. 

 Bozkırın kuru yazlarına renk katan Consolida regalis'in tohumlarını inceledim.  Meyvesi kuruyunca hemen patlar ve içindeki tohumlarını dağıtır. Henüz sararmayan yapıları açınca 2 sırada 13 14 tohum: bir ucu sivri oval, dişli siyah pullar ile kaplı. 

Geçiş dediğimde, iç iskelet olmayan hayvanlar büyüyebilmek için mutlaka gömlek değiştirmeleri gerek. Böceklerden koza oluşturmayanlar çekirge gibi olanlar yumurtadan çıkınca minik çekirge şeklindedir. 2 3 ay içinde 8 10 defa gömlek değişi, küçük gelmeyen dış iskeletini kenara bırakıp, iki saat içinde savunmasızca yumuşak bedeni şişirirler ki büyüme imkanı artırırlar.

Ahhhh bir de ... kene mevsimindeyiz. Üstümde iki defa kene buldum. En uygun yeri ararken gezermiş. Akşam iyice banyo yaptım; üçüncüsü bulmadım. Bu cinslere karşı merhametim onları sonraki hayatlarına geçirme destek vermek...

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam