Meteoroloji yanılttı

Meteoroloji yanılttı
03/03/2018

Iris galatiaAltı kişi fazla erken olmadan yola çıktık. Herkes farklı yaşadı... Coffee101'dan 2 kovayla gittim, bol marul, yeşillik ve yumurtayla dönerken en çok İrişleri hatırlarım.

Mutlaka yeni çıkan çiçeklere bakacaktım: 2 hafta önce hiç bu kadar erken görmediğim çiçekler vardı.  Dokunulmayan batı yamaca cıktım: bol Sarı yıldız (Gagea villosa), kalan son Öksüzoğlan (Colchicum trudii), bir kaç Kanarya otu (Senecio vernalis)... tepede bir değil, 2, 3 ve bir dördüçün İris galatia!  En üstte bir daha taşlar arası açtı. Ağustos 2015 yılında Güneş Tepe yok olmadan işaretlediğim 10 İris yumrusundan 7sini çıkartıp yeni yere götürdüm.  Acaba hiç yaşayan oldu mu? Geçen sen bulamamıştım.

Ankara çiğdemi ve minik beyazlardan üçte biri bildim (Capsella bursa-pastoris, çoban çantasının ilk çiçekleritohum olmadan fazla belirgin olmuyor).  

İnci'nin gözü keskin! Diktiğim alanında 7'den 4 İris'i bulduk - demek ki tutuyor! Bu çiçekler narin sanat, birer incecik heykel, bazılar saydam kadar renksiz... Rüzgar Tepe'nin batı yamaçlarda kaç tane daha bulduk, saymadık. 

Ankara çiğdemi ve minik beyazlardan üçte biri bildim (Capsella bursa-pastoris, çoban çantasının ilk çiçekleritohum olmadan fazla belirgin olmuyor).  Ağaçlar patlamaya başlıyor. 2 hafta önce Kırsal Çevre Ormancılık Derneğinden arkadaşlarla Kurtuluş Park'ından mürvet çeliği aldığımızda Salih Usta belki geç kalmıştık endişelendi. 3. cemre düşmek üzere, ve Ankara ciddi bir kış görmedi. Tohumların envanteri başlandı.

Altı hafta önce üst kümesin tünekleri yenilemiştikten beri çok daha hızlı ve kolay temizliği yapılıyor.  Büyük kümesin tüneklerini yenileniyor: ince, daha seyrek: altı hafta önce ilk denememiz çok belirgin fark edince, Fiko ile Roza ahşapları kesti.  Farklı tohum çeşitli tohakta ektim tekrar

Geçen sefer bulduğum kuru kafa tavşan mı? Yavrusu mu?

Navruzlar o kadar güzel! İnşaat başlamadan üzüldüm, bir daha görecek miydik? Çünkü en çok yok olan GüneşTepe'nin yamaçlarda bulurdum. Bu bahar, diğer yamaçlarımızda bulduk. Nimet!

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam