Doğaya giriş

Doğaya giriş
10/03/2018

Yılın ilk ODTÜbüsle gelen 20 kişi çalışma ekiplere bölündü: Mutfak, Kümes temizlemesi ve büyük kümesin tüneklerin yenilenmesi, Seki bakımı, Taş toplama (teras ve ağaçarası) ve Tohum envanteri yanında Ali "Doğa Yürüşleri" anons etti.  Bunları bendeniz  Bahar havasında ilk doğa yürüyüşleri düzedik.

Yemek sonrası Ali hepimize EVS (Avrupa Gönüllü Hizmeti) anlattı.  Ibrahim hemen hevesli olanlarla ilgilenmeye başladı.  Sonrası "İş takası" ile, herkes yeni bir işe geçti.  

 ECE CS Geçen dönem ilk Topluma Hizmet dersi Güneşköy'de yapan ODTÜ Okul Öncesi Bölümü üç oğrenci bu dönem "Güneşköy 1-6 yaş" çalışmaları ilerletecek arkadaşlara eşlik ettiler.  Yolda odaklanabilecek konu ortaya çıkmaya başladı.    

İlk iki Doğa Yürüşü yapıldı. Programda 30 dakikalık olacaktı ancak doğanın büyüyü çeker. "Biraz daha bakalım, oraya gidelim, bunu gördün mü?". Ne hazırlık ne endişelineme zamanım olmadan, ilk dört kişi ile patikada çıkan bitkilerle başladık: insanın etkişi çöplerden yanı sıra kazılan, çevirilen, düzleşen toprak gösteriyor. Yamaçlardaki bitki örtüsü ne kadar farklı? Kayada yosunlar neye bağlı - nem, temiz hava... İkinci grupta biyoloji bilgili Doruk da dikkatimizi çekip bizi aydınlattı. Uzağa bakanlar ayaklarımızdakileri kaçırır. Grubun boyutu 4-6 kişi ideal. Az olunca farketmeyebiliriz; Fazla olsa sessizce yaklaşmak imkansız.

20 sene önce bahçemde diktiğim palamudun meşe ağacın palamutları filizleniyor. 20 adet Güneşköy'de diktik, son haftalarda vefat eden kişi anımsayarak. 20 sene sonra Mandala etrafı neye benzeyecek canlandırmaya çalışırım, merak ediyorum.

Tohum Envanteri ekibi yoğun çalıştı. Sabah rüzgar azken dışarıda çalıştık. İkinci grubu rüzgardan seraya geçti - hassas terazi 0.1gram ancak doğru gösterirdi. Kavanozlarca tohum sırada ölçtük. Malzeme: en fazla 300g 0.1g farkla ölçen terazi, mevcut tohum listesi, kağıt-kalem (yeni etiket yazmak için), 10 plastik bardak - hafif, kolay temizlenir. Kavanozdaki tohum ölçülür ve belli miktardadi tohum sayılır - tohum ağırlığına göre.

Güneş Saati ne kadar büyük olur? Ne kadar ayrıntılı olur? Viyadüğün ayalşarın gölgeleri ne kadar hızlı toprakta geçer? Taşlar 2, 5 ve 10 dakika sınırı işaretliyor. Gölgenin kenarı 10 dakikada 1.50m ahreket etti. Dakikada 15cm... Ölçmemiz gerek: gölgenin genişliğine göre daha hızlı-yavaş geçer...

Bazen beklemediğimiz yerde sürprizler olur.  25 Saat'te, Ayfer hanım bizi Hisarköy'de çalışan Sedat-Sema ve Barış ile tanıştırdı.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam