Ziraat mühendisi

Ziraat mühendisi
29/07/2020

Kısa bir günü birlik ziyareti: 26 senedir tanıdığım Azize belli bir amaçla geldi.  Solucan gübresinin etkisini bilimsel olarak ölmek için hangi düzenle dikim, sulama ile hasat yapılır. 

Ilk önce solucanların babası olan Adnan onu solucan çadırına götürdü. Aşırı sıcak döneminde daha derin inerler serinliğe.  Bilimle ilgilenen iki kişi biraraya gelince sohbetler de derine iner. Bingöl Üniversitesi'nin Ziraat Fakültesinin Biyosistem Mühendisliği bölümünde sulama uzmanı olan Dr. Azize Doğan Demir'i henüz ekilmemiş olan tek kalan parsele götürdim.    AEstimating Toprak analizi yanısıra su ile gübre analizleri yapılacak.   ASampling 

Kim is now working on Turkish for new volunteers

Thronless  Papatyagillerden çok yıllık Cirsium arvense. Bu mevsimda hala dikensiz! Leylak renkli, çiçeğin tomurcuğun şeklini bozulmadan dar ağazından yarım küre şeklinde açılan yüzlerce çiçekçikler 15 20 milimetre çaplı pofuduk bir görüntü veriyor. Neden dikene ihtiyaç duymuyor? Acaba tarla kenarında çıktığı için?  Bu çok yıllık bir bitki, her yaz aynı yerde çıkar... Çiçekler yerden 50cm yükseklikte.  

Çin saçın bir alanı daha temizledim. Ne kadar erken yakalansa o kadar önleme olur.    

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam