Gitmeden kısa ziyaret

Gitmeden kısa ziyaret
20/05/2021

17 gün "sokağa çıkma yasak" dönemi dün bitince yollar ne kadar doldu!  Çiftçi Kayıt Belgesi o dönemde ne kadar ayrıcalık sağlamış... Sadece Güneşköy'e gelebilmek değil, o yollar boşken kullanabilmek.

Fideler Adnan serada yetiştirilen fidelerden birkaç kasa Ankara'ya satışa götürüyor: Domates, Biber, Fesleğen, Kapya, Lavanta.  

Tragopodon çiçektleri açılınca güzel, ama çoğu zaman kapalı görünür: https://www.youtube.com/watch?v=UQ_QqtXoyQw videonun sadece ilk %10 sarı taç yapraklı! Güneşköy'e varınca pırasa tavanın otlarını çekmeye geçtim.

Çarşamba ayrılmadan Mandala üstündeki soğanların otlarını çekmeye başladım: çekilecek çok var! Soğan arası otlara alırken bu "scarab" böceği torağa düştü. Tamamen hareketsiz, ölü mu?  Dakikalarca en güzel fotoğraf çekleye çalıştığımda, aniden hereket etti ve uçtu! Soğandaki otların pırasadakilerden farklı...

Şahin Tepeden güneş batışı. En batı tepemizin tepesine Muscari longipes çiçeğini tekrar görmeye geldim güneşin son ışıklarında. Viyadüğün gölgesinin yokoluşunu da çektim: üç buçuk dakikalık videoda hala parlak olan karşı yamacında viyadüğün gölgesi net, ve ayakları kolay sayılır. 3cü dakikada karanlığın ilerlemesi, vadiden yükselen kara bir leke olarak gürünür ve sonunda viyadüğün çizgisi kayboldu.

Yarın yolculuk Ordu'ya. Gitmeden önce mrverin testisini doldurdum ve kanyonun söğütlerini suladım. Yanımızda götürecekler arasında Celal'in yetiştirdiği güller ve adaçayı, ve matbaaya verilecek Şahin Gözü oyunu. Amacı İç Anadolu'nun ekolojisini daha iyi anlatmak.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam