GİDYO 1.kampın başı

GİDYO 1.kampın başı
18/06/2019

16-18 Haziran 2019 Güneşköy'deydim.  Kampın haberlerini başkalardan da duymak gerek.  

Pazar akşam İngiltere’ye hazırlıklarımı bitirip benden sonar başkalar da gelecekti.  25 Saatte Ayfer hanım şaşırdı: "3 büyük ekmek?!" Yarın ilk kampımız başlıyor çünkü.

GiDYO Projesinin ilk etkinliği gerçekleştirmek için ekip 2 aydır yoğun çalışıyor, özellikle İbrahim.  Son andaki işlerden dolayı Pazar akşam benden sonar varıyor.  Çadır dağılımı ayarlamak düşündüğünüz kadar kolay değil!  Kız erkek ayrı, tecrübesiz-tecrübeli eşleştirme, ve de çok uzun biri tek kalacak.

Celal ile Nurgeldi iyi, çalışmalar yolunda. Serada havuçlar arasından otlar alınıyor:

 Weeding                                               

Pazartesi sabah CNN haberler Kuraklık-Çölleşmeye karşı mücadele günü haberleri varken İç Anadolu bölgesindeki yağış uyarılarda yapılıyor: şiddetli sağınak, selden zarar ve Kırıkkale ilinde ölümler bile olmuş.  Yamur suyun toplanmasını öneriyorlar…  Yanlış su kullanım varmış, alışkanlık değiştirmek gerekıyormuş uyarı veriyorlar. 

ArabaKaza

İlk iklim kazası desem tam doğru olmaz, yine de suyun gücüyle kazılan derin bir hendek yanılttı. Çaresiz kaldığımda, uzman şoför 2 dakikada kaldırdı.

Öğleden sonra gelen kampçılar kısa tanıtım sonrası çadır kurmaya geçti 

CadirKur   

Toplam 6 çadır kuruldu 

 6tents 

Pazartesi akşam dolunayda yürüyüş olacaktı.  Ayın ışığı değil, şehirlerden gelen ışık kirliliği bulutlar altından yasıtıyordu.  Karanlıkta kafa lambalar gerekiyordu.  Anlık şimşekler vadiye flaş aydınlatmayda zaplardı.  Ani aydınlıkta gördüklerimiz ayrıntılar saptırılmış. İlk damlalarla yolumuz devam otlar arası; yağmur sıkı düşmeye başlayınca setlere kadar gelmiştik.  Fazla ıslanmadan seraya dönmeye karar verdik.  O gece iyi yapmurlarda çadırda yattılar. 

O gece çok yağmur yağdı.

Etrafımızda sel izleri.  Salı sabah servis yolunun gördüğü zararı düzeltecek greyder geldi.

Gece aralıkla öten kuşu Huuuu…. Huuuu…..  Huuu…..  herkesin dikkati çekti.  Uç at, çoban aldatan, ishak kulu… yerel isimleri zengin. Latincesi Otus scops.

Tortoise BlackBee EggInNest 

Yıllardı aynı kaya altında yenilenen yuvada yumurta var.

Sivri sinekler aktif!!!

Sabah 3 kişi doğa turuna katıldı.  Toprak o kadar yaş ki hayvanların yer altı yuvalar dökülüyor toprağa basınca.  Salı sabah siddetli yağmur sonrası 8’e kadar bir karınca cemiyeti yuva tünelleri dolduran yaş toprak topları iyice temizlemiş.  Hava durumlardan dolayı her yer yaş yeşil. Çiçekler hırpalandı, önceki yılların Haziran ayın çiçekleri kadar yok. Engerek otu bol ve gelişmiş.  Çiçeklere ziyaret eden çeşit çeşit böcek var. 

Sütleğenin çiçekleri ne zaman açar?  Arı varsa, çiçek açık. Şu an yok. Herhalde geçmiş…  Akyurttan gelenlerin diktiği palamutların bir kaç sene meşe çıktı.  Artık yok: Fidan aşaması sonrası gücü yetmedi. 

 

Otlu8eTirtil

İklim… Tilki kuyruğu otu buğday gibi…  Yeterli kuruyan ki rahatça paça, elbiseye takılıp yürümeye başlar.  Fark ettirmeden 30 cm çıkar. Tek ayakkabıdan 6 7 tane girmiş olur. İsmi sadece Kürtçe bilen vardı: 9 delik. 

Bitkilerden otlar:   Tilki kuyruğu otu buğday gibi…  Yeterli kuruyan ki rahatça paça, elbiseye takılıp yürümeye başlar.  Fark ettirmeden 30 cm çıkar. Tek ayakkabıdan 6 7 tane girmiş olur. İsmi sadece Kürtçe bilen vardı: 9 delik. Biri TİKLKİ KUYRUĞU, bir başkası sadece Kürtçesi DOKUZ DELİK – her yere girer ve hızlı tırmalar.   PATLANGAÇ meyveleri kızarmaya başlıyor. Tohumları o kadar minik, besin olmaz.  Benim koku-tat almayan biri olarak hiç aklıma gelmeyen şey Doğukan yaptı:tadına baktı…

 

Testiler: T1 1.8litre  T2 1.8litre    T3 2.9litre

 

 

 

 

Türkmence: “Men Türkmence düşümeyor”

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam