Zamanı geldi

Zamanı geldi
20/01/2023

 AtCiftligi İlk dönem bittiyor, ara tatile girerken görüşme zamanı.  Kardelen'in kreşten, ablası ortaokuldan teşekkür belgesi aldılar. Elime gelen oyuncakları kutudan çıkınca çiftlik kuruldu: on at ile bir ünikorn (Türkçesi boynuzlu atsa, okuma yazma bilmeyen konuşulan kelimesi ingilizceden bilirmiş). Ablasıyla dönemi değerlendirdik.  Uzaktan çalışabilmek için yöntem ararken, elektronik ebeveyn oldum.  2 gün sonra ilk çalışma denedik, çok verimli geçti. 

  

Güneş battıktan sonra Balaban Vadisine iniyordum.  Gece Çiftlik Mahallesinde kalınca daha da yakınlaştık. Sabah ahıra ziyaret etmem gerekiyordu bir hafta önce doğan sıpahı görmek için.

Geçen haftadan beri foto kapanın çektiklerine bakan Kuzey yeni yer araması gerekti.  Güneşköy'ün ardıcına sadece kuşlar ziyaret etti. Fotokapan çalışıyor: saksağan ve alakarga  (Garrulus glandarius) net görünüyor; çevreye katkıları önemli: binlerce meşe palamudu eker - belli taş yanında ki daha kolay hatırlayıp gelip yer.  Balaban Vadisi boyunca başka bir yer derenin hemen yanına baktık, sonra bu iki biyolog ilerde başka bir yamaçta kapanı yerleşti.

Seradaki domatesleri belgeledim bu sefer. 

Sulama gölettekine su eklenmıyorsa, yinede gölet su tutuyor. Durgun suda kamış türleri ve kurbaşlar nüfusu sağlam.  Böcek barınağı oluşturmak için, sulama göletinden kamış toplayıp testereyle kestim. 

Gün boyunca servis yolundan boş kamoyonlar çıkıyordu ve hafriyat doluydu iniyordu. Herhalde sonraki viyadüklerin altını doldurmak için.  Geçen hafta kepçe çalışmaları ne geniş. 

Kuru göl 2016 yılında açıldı.  Üstünden inen iki vadiden batıdaki 6 yıl boyunca arada sel olunca nerede göle verdiğini görünüyor: en büyük su izi fotoğrafın sağ tarafda, göreceli büyük çukur açtı.  Ancak o yolları kapatıldı.  Gelecek yağmurlarda sular tekrar yol oluşturur. 

Levha tasarlayanla tanışmak isterim! Düşük banketin çakılları yuvarlaksa, yeni panosundakiler kalp şeklinde.  Sevgi dağıtan mı?  Yine de aracın çizimi daha çağdaş olabilirdi. 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam