Diken çürüten hava

Diken çürüten hava
11/12/2020

 Ankara'da 10.00da kalktık yağmurda; nihayet kuru topraklar nemleniyor. Elmadağ'nın üstünde koyu sisten geçtik. Yollar yeni asfallanmış, ve 2 haftadır koruma bariyerleri kenarları belirliyor.  Havada bir kızıl şahin uçuyor.  Kışın nereye gidiyorlar?  Hiç bir yere... Bildiği ortamda kalır.

Fatma Çiftlik Mahallesinde erken indim: Seda'dan tereyağı alırken hem atölyeye geçerim. İmalat sürdürmek için sakin bir çaba, ve gerekli hareket doğru anda yapılır.  

Kış sebzeleri düzenli don yer. Ispanak tam kökten kesmeden, sadece ortası toplansa... zahmetli ama yemeği inanılmaz tatlı. Roka ile turp otu lezzetli kış çorbasına topladım.   COVID kısıtlamalardan Coffee101 atıkları az, ve iyice küflenince elekten geçmeye direnir.  Geçmeyen 2 kitleyi direkt solucan apartmana koyduğumda sakinleri nasıl tepki verir?  

ODTÜ Rüzgem merkeziyle çalışan bir ekibin Tübitak projesi imkanlara bakmaya geldi.  35 tesbih ağacı ayrı saksıda büyüyor seranın ılık ısısında.  

 Karaçalı meyve-tohumu artık koyu kızıl. 

Otlar boz renkli, boğa dikenlerin dikenleri artık yumuşadı, eriyince zarar etmez.

Bu sefer hiç çiçek görmedim. Kuzey doğuda toprak alttan hareketli.  Köstebek hepyaptığını yanı sıra başka hayvanlar kendine kış uykusuna delik açmış.   Bugün tünel inşaatına ne kadar beton kamyonu geçiyor!  Zorlanıyorlarmış, dağın ortasında bolca akan bir su kaynağina karşı gelince önceden düşünülmeyen bir çare aramaktalar. 

En olgun ardıçların mavi meyvelerin mayayla kaplanmasıyla açık renkli süslenme gibi yılın son dönemine giriyor.   Alışık olmayınca, hava yakar! Daha sık gelmem gerek... 

Herkül'e ekmek verdiğimizde alıp gider bir yerde toprak içinde gömer. Her köpek bunu yapmazmış; aç kalanlar bu stratejiyi hayatta kalmak için geliştirir. İşte, Herkül'ün bizden uzakken iki sene kaldığında neler yaşadığına bir işaret...

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam