Çekim ölçümü

Çekim ölçümü
23/11/2020

FreshGinger    Artık havalar soğuk, gündüz öğleden sonra ısınırsa akşam soğar, donar.  Seranın içi fazla soğuk değil, yine de mutfakta soba yakmak gerekir. 

Gelirken Apaydın çiflikte kaldım - sobaları sımsıcak, COVİD mesafeyi koruyarak sohbetler güzeldi.  Ortak tecrübelerimiz var ODTÜnün geçmiş yönetimiyle. Uzaktan eğitimin yıllar önceki ilk adımları atılırken, Corona günleri düşünemeyenler gerek duymamış; bu dönemler özellikle köydeki çocukları ne kadar eğitimden uzak kalıyor kim farkında?  

Köyün WiFi sistemi oluşturmak yetmez.  Onu kullanmayı alışkanlık geliştirmesi gerek.

iki gece kaldım, kitap ve örgü Ankara'da bırakıp.  Sobada demlenen çayla taze zencefil iyi! Mayıs'tan beri toprakta tazeleniyor. 

Televizyona maruz mu kaldık?  Pişti oyunu tam öğreneyince anneannemin "Patience" oyununa geçtik.  TRT Belgeselinde David Attenborough'nın Hanedan penguen programı izlemeye değdi.  Antarktika eksi 60 dereceye karşı birlikte kitle olarak bekliyorluar - Hiç Korona koşullarda olmuyorlar - sosyal mesafeleri hiç yok.

Tarlalardaki ürünlere don çoktan vurdu ise serada üretim devam ediyor.

20 metre iplik kes ve tarlaları ölç.  Kusurlar metre ile tamamlanılır.  İbrahim 6.9 dönüm çekti, Sabah ölçdünüz alanı daha küçük. Terasların ölçümleri: 1. 76 x 21m, 2. 78 x 17m, 3. 84 x 21m, 4. 80 x 14m, 5. 36 x 12m, 6. 28 x 12.5m, 7. 20 x 8m. Elimde metre varken P11 ayağı ölçtüm: 5.4m (kuzey), 4.6, 4.8, 4.6, 5.5 (güney), 4.7, 4.9, ve 4.7m kenarlı bir sekizgendir.

 Mandala binasında dom parçalarını ayırttık.  A, B ve C türleri var.  Haftaya hazır oluruz.   

Temmuz sonunda bezelye ektik.  Yılın en sıcak günlerde nemli tohumlara fazla sıcak olmuş.  Tarla çekilmeden topladık: bazılar doldu, ancak verileri yeterli olmayacak.  Denemeyi seneye tekrarlanılır.  

Pyrrhocoridae ailesinden bu böcekler her mevsimde, her havada bulunur.  Şantiyenin atıkları (beton, demir, vs) arasında rahat erleşir mi? 

 Dikenli tel kim icat etti? başta doğa... 

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam