Devney çilekte, bense dereotu tohumda

Devney çilekte, bense dereotu tohumda
03/09/2011

3 hafta aradan sonra 24 saatlık için Devney ile geldik; 2009ida gelmişti Güneşköy’e.  İkimiz Ramazan Bayramı Ankara’da geçtikten sonra doğaya ihtiyacımız vardı.

Cumartesi öğleden sonra gelip bugün aynı saat ayrıldık (9 günlük Ramazan Bayramı tatilden dönen trafiğinden).

Çiko yanına yeni bir, hayır iki köpek yavrusu geldi.  İkisi dişi.  Mandala binasında kedi fare sayısı başında.  Binlerce küçük saliyangoz her yerde, kahve rengi çekirgelerden bazılar 5 m uçtu.  Havada kuşları arıkuşuymuş. Yakında arıların balı çıta çıta dağılacak. Akşam serinleşince iğde ağaçlarde yoğun serçe toplanması sesten belli.

Pıtırakların tohumları boyuna geldi ama hala yeşil.  Bazı bitki kökten çekilirse, çoğu artık kesilecek. Mandala etrafı ve Güneştepe altısı temizlendi. Bahçe daha zorsa en zor kutu otlar arası olacak.  Çoraplarımız dikenden ötürü kuru ot başlarindan çildi rendeliyor. Geçen yılın yaklaşımla saptan tohumu kes, kurut yakmadan.  Kurutmak için acaba güneş fırını kullanılsa?  (çoraplar dikenden kurtulamaz halinde, çöpe ):
Dereotu tohumu toplaması:  iyi tohumlu (güneşten yanmamış) başları büyük naylonda toplanılır; baş baş parmaklar arası sıkıp tohumları leğene dökülür; elekten geçen tohumlar saplardan ayıklanılır.  “Bişeye yaramaz” mıymış?  http://www.ezberim.com/bitkiler-yararlari/93415-dereotunun-faydalari/ bakınız.

Sera:  Fasülye temizlendi, kış fideliği başladı.  Başta bazı kuş (serçe, baykuş) sera içinde kaldı, kurtarıldı.  Yuvalamaması için neler yapılabilir? Taşlar depoya koyulacak bu ay.  Veriler sürekli kaydediliyormuş:  Hava iç/dış, Toprağın sıcaklığı/nem oranı, yaprak ıslaklığı, kolektörün ve ısı deposunun girişi/çıkışın sıcaklığı
Yukarıdan gelen su iyi akıyor: 5 litre 14 dakikada.

Yabani çiçekler:  hindiba – mavi ve sarı. bambul otu (2 tür? aynı toprakta komşur, farklı görünen), sığır kuyruğu, efelek otu, Consolida regalis, semiz otu, büyük adaçayı, köpek üzümü, kirpi başı, Karabazotu (ballıbaba), sarmaşık Convolvulus, Hibiscus trionum (meyvesi şeffaf çizgili), Çöyürotu,
Otlardan kirpidarısı (setaria viridis) başları birbirlerine ve dokunduğu herşeye batar. Dikenler görünmez kadar ince, sapları ayağımıza pranga oluyor.

Dikilen çiçekler:  gül, dere otu, nane (Mentha spicata)

Meyve:  Böğürtlen, çilek (booool), erik, mahlep, üzüm (Ata sarısı, Kalecik karası).  Vişne bitti, kavun ilerde olur.  Mahlebe yapılan 4 aşıdan 3 vişne tuttu.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam