URGENCI Akdeniz Ağı Çalıştayı

URGENCI Akdeniz Ağı Çalıştayı
08/10/2017

4 günlük Akdeniz TDT Ağı Öğrenme Yolculuğu‘nun son günü Güneşköy’de geçti. ODTÜbüs dop dolu olunca başkalar ayrı geldi: 11 araç daha geldi.

(İşte ilk soru “Karbon ayak izimizi azaltmak için traktör gücü gerektirmeyen ziraat yöntemleri…”) 70 kişi saydığımda, mutfak ve diğer ekipleri, ve sonradan gelenlerini yoktu. Herhalde 90 cıvarında her yaştan, 10 ülkeden katılımcı vardı.

Ali Gökmen Güneşköy’ü anlatırken, çevirmen İngilizce ve Fransızca çeviriyordu. Anlatılanların çoğu da ses kaydedildi – arşivimize geçecek.

Sonra gezi ve çalışmalar, kimi tarlada sebze topladı – Pazartesi Kutulara. Ramazan Mahalle’den Nazlı ve Seda’nın lezziz gözleme-ayran yemeği getirdi. Sohbet ve konser sonrası 45 kişi Mandala’ya geçti. İnci, minderler işe yaradı! Eline sağlık. Ve herkes çoraplı girdi. Toplantı mekanı olarak tam uydu.

URGENCI ekibinin (Bosna-Hersek, Cezayiz, Fas, Fransa, İtalya, Mısır, Yunanistan ve Türkiye) Cumartesi 7 Ekim 10 saat toplantısın ardından Güneşköy’de çalıştay düzenledi.

1. TDT nedir? 2. Bir TDT inisyativi nasıl başlatılır? 3. Topluluk geliştirme (Community building) 4. Alan-ciftlik ziyaretleri 5. WFP Dünya Gıda Programı’n destekleyecek bir uygulama 6. Agroekoloji pratiği.

Bizden başkalar da toplanıyor: Pyrrhocoris apterus ateş böceklerin topluluğu kayada. Hatmi seven bu böcek neden bu kadar fazla? Ve her evre (instar)… Hiç zarar verdiklerini bulamadım. Fransızcası: Gendarmes!

Çocuklara “Yapmayın!” dediğinizde… neler yapar? Yamaçta 4 çocuk nereye çıktı görür müsünüz? Tabii ki tavukların yanına gittiler. Hiç kaçmadıkları için “Bu tavuklar hiç şiddet görmemiş!” sonuça vardı Aral. Tavuklara yem vermek herkesin ilgisi çekti. En dostu artık Sak isimli. Fermante buğday elinde tutunca bazen sert vuruyorlar – Ilgaz çözüm geliştirdi. Yağmur herşeyi belgelerken çektim! Çalışmalarını 4 gözle bekleriz… NOTLAR:

Bu yazı sadece benim yaşadıklarımı anlatıyor. Her gelen farklı yaşayıp anlatır… İlerde URGENCI’nin Ankara toplantısının raporu ve çıktıları olunca paylaşılacaktır. Günün organizasyon yapanlara büyük teşekkür – kaymak gibi geçti sayenizde! Bu hafta aramızdan 2 aktif gönüllümüz İspanya’da Avrupa Gönüllü Hizmeti eğitiminde. Yeni bir kelime: Türetici = Üretici ile çalışan tüketici.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam