EkOLoji

EkOLoji
15/11/2020

 EkoLoji Seda'dan tereyağı almam gerekiyordu.  Çok lezzetli, hep onun elinden almak gere.  Lor peyniri de tavsiye ederim.  Süt ürünü aldığınızda yapımın sürecinın ne kadar zahmetli kimler farkında? Sütlü kahvesiyle uzun sohbetimizde geçenler çeşitli: Orman Bakanlığı ile çalışanlar yeni çam dikimiyle meşgul. Tahir hızlı traktör kullanır!  Ekolojiyi nasıl anlatılır: çeşitli katılımcı olan canlı bir sistemdeki bağlantılarda, denge tutturan faktörler. Birinin gücü değişince, diğerleri nasıl etkiler?  Bir köyün ilişkilerden başlayarak, çevreye geçtik.  Fazla bulunmayan Navruz çiçekleri - "mavi tepelerede" bulunur - korumak için münzevi arı (kovanda toplu yaşamaz) döllenirse, arılara yuva nasıl korunur? 

Çiftlik mahallesinde ne zamandan beri yaşanan var? 2.5cm kalın bir küp parcası buldum, ne kadar eski?  

Yeni bilinmeyen bir ortama geçmek en zor ilk defa olur mu?  Okula başlama günü mü? Şehirde bir çocuk ilk sınıfında kimseyi tanımayabilir, herşey yeni olur: bina, insan, kurallar... hepsine alışması gerek. Köyde okula başlayan bir çocuk zaten diğer çocukları tanır, sadece öğretmene alışması gerek.  

Hisarköy'den gelen özel bir günün sesleri askerlik önceki silah sesi ve hüzünlü elektrosaz Müslüm'ün oğlu Mehmet'i uğurluyor.  Biz de gidecektik, COVİD olmasaydı.  Vaka sayısı çok artıyor, yakında yine evde kalma günlere geçme noktasına gidiyoruz.  

  

Kışlıklardan ıspanaklar bu sene hem tatlı hem güçlü büyüyor. Temel yaprakları solucan ister. Pazı da sever herhalde.

2 aydır yapraksız mürverin dibinde yeşillik.  Gübre-Alg-Malç bakımın etkisi mi? 

Haftalar önce bir direğe bağladığım boğa dikenin sağların kullanılıyor.  Sağlıklı güvenilir bir kış yuvası olsun.

Likenler milyonlarca sene önceden kalanlar mevsimler arası pek fark göstermez ise

kara veya ağaç yosunu daha sofistike. Ancak ortak yeterli nemli olunca yeşilleniyor.

Çiftlikten gelirken üst yamaçta büyüyen Juniperus oxycedrus 

Sulama sezonu geçice göletin seviyesi çok düşük.  

Bu mevsimde bu yılın sığırkuyruğu çiçekleri çoktan kuruyup tohumları döktü.  Renklerden bu yılın kahverenkli sapları, önceki senedekiler daha kara renkli, ve seneye çiçek çıkartacak bitkilerin açık yeşil yaprakları artık büyüdü.  Kökleri derine indi ve önümüzdeki olası uzun soğuk kış koşullara hazır.  

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam