Bol hareketle enerji

Bol hareketle enerji
13/09/2021

Domun hikayesi 2019 yılında GİDYO projesinde ortaya çıktı. Yurttan başlayan fikir aylar içinde evrildi.  Sürece katkıda bulunan onlarca insan geniş bir ekip oluştu.  Her versyonun maketi yapan, sonra jeodezik dom ölçüleri hesaplayan, Mart 2021'de demirlerin birleştirmesinde ekibi yöneten Simla bugün de aramızda.  Ali hocayla kılıfını çalıştılar ve geçen ay ağir, paketlenmiş hali geldi. Giydirme aslında hızlı: 4 dakikalık videoda yarısı halledildiğini gösteriyor. 

GiydirAli  Bugün giydirmesi etkinliği. Kimi içerden...

kimi dışarıdan kaydırmasına destekledi. Doğru yönü belirleyip, kapı yanında (ipleri bağlanacak delik olmayan) kısmına ip bağklama yöntemi çözünce 10 dakikada hal edildi!  Videosu ilerde eklenecek. 15 yıl güneşe dayanıklı bir kılıfmış.

Cumartesi gelenlerden iş yapma hevesliler Mandala'yı temizlemek istedi.  Çatı penceresine ulaşmak için alet oluşturdu Önder.  Dairese parkeyi süpürdük, paspasla sildik.  24 ay önceden kalan GİDYO malzemelerden seçtik.  Notlar dolu kaybolan bir defter kimindi? Okurken o enerji ve paylaşım dolu günler tekrar aklıma geldi; zenginlik! Önder, Pınar ve başkalarla geçtiğimiz konularda biri güneş panellerini doğaya zararı, biyoçeşitlilik ciddi şekilde düşürür. Buna karşı termik santral çevrelerinde biyoçeşitlilik zenginleşir. Ancak ölçülmesi gereken en önemli etken çeşitlilik mi? Türlerin sayılar dengede olması en önemli.

Bugün Hacettepe Üniversitesi Biyoloji öğrencisi Kuzey ile tanıştım. restoranatolia.com sitesi iki dilli. Hayvan değil, bitki ilgisini çeker.  Çiçek de değil, belli bir odağı var: ağaçlar İç Anadolu'da nasıl çoğalır.  Ardıç tohumu filizlendirme bilir, birlikte karaçalı ve başka türleri deneyeceğiz.  Odün külü, sitrik asit vs filizlendirme ne kadar artar?

İlk gece bile dom faydalı oldu.  Ceren ile Soner çadırı nerede kuracaktı düşünürken, Mandala yanında mı, Keşif Point önünde mi? Domun içinde! Soğuyan gecede sıcak tuttu. 

Tereyağ almak isteyen Soner köye, aslında Çiftlik Mahallesine gitmek istedi.  İbrahim ve Fatma pazarda olur dedim, satılacakları yanlara götürmüş olurlar.  Onemli değildi; oraya yürürken neler bulduk, konuştuk.  Çitlenbik ağacı (Celtis) var, buralarda sakız ağacı denir.  Okula yeni başlayan Rümeysa ödevi yaparken doğa konulu bildiklerini hemen paylaştı.  Sıvacı kuşun taklidi Soner hemen tanıdı.  Ceren Tiflis'te yaptığı etnobotanik yöntemi uyguladı: Hanım ile yerel bilgileri konuştular. Sakız ağacı denilir çitlenbiğe, ilk baharda çelik yapılır. Arhavi'li gezginleri için bu "Sadece bir başlangıç" olarak sayılır.

Güneşköy'ün en zengin ekolojisi göletti.  Sulama için kurulan gölet yıllar içinde farklı tür tarafından benimsedi. Soner içine girecekti tabi: Kamışlar suyu ne kadar temiz tutuyor! Üstte yüzen algları toplayıp, ağaçların dibine azotlu malç olacak. Phragmites kamışı yanındakiler, Juncus (kısa boylu) ve Typha olmalı: başları meşale olurmuş. Göletin çevresindeki kayalar kuş çeker, gözlemek için iyi bir yer.

Soner ve Ceren ayrılmadan Ailantus'a götürdüm.  Soner'in Daprani (fındık ağacı budama aleti, Arhavi'den aldığı orak) son aylarda fazla coşan kokar (ismi diğer osuruk) ağacımızda marifetlerini gösterecekti!  

Kuru otlar fazla tohum yaymadan yakılır, salça kaynatma yerinde.

Sıcaklar tam geçmeden Duygu ile son defa kabak cipsi hazırladık.

Çiflik Mahallesindeki kızlar "frisbee" oynar bir kovanın (10 litrelik yoğurt kabı") kapağıyla. Yarın okul olacak büyüklere.  Elif yeni orta okulun çeşitli öğretmenlere alışırken, Rümeysa ilk okulda harf şekilleriyle tanışıyor. Ödevleri yaptı, ilk satırda biraz zorlanmıştı ama dikkat edince uzun bacaklı yuvarlakları düzgün olmaya başladı. Kardeşi Vildan resim boyarken dikkatli içi dolduruyor; Kardelen ise büyüklere katılmak istiyip bazen kızıp üzülüyordu. Ama pes etmez! Fotoğrafları çekmek zor: herkesin kafası farklı odakta.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam