Küçük güz ayrıntıları

Küçük güz ayrıntıları
28/09/2021

2 hafta gelemeyince bazı değişiklik bellirgin. Havalar artık güze geçti, mevsim döndü. Yağmur yağınca seranın eksik camlardan sular Duygu'yla dizdiğimiz kabak cipsleri çürüttü - işte denedik... Geç çiçek açanlar gibi, uç zamanlarda risk olur, bu küçük ayrıntılar önemli olabilir. "Cıtayı geçmek", işi yapacak kadar dayanmak için çok küçük farklar kritik olur.  İklim koşullarına göre tercih veya dönüm noktası hissetmek, veya insan boyutta, bir arkadaşın desteğinden yeterli özgüvenli olmak.  

Koniler Koni böceklerin yeni ortamı mı?  Bu alanda ilk defa görüyorum. Yağmur toprağın nem oranı etkiler. Botanik bahçesi ağaçlara sulama gerekmez artık; seneye kadar hortum depoda. Kanyonun söğütlerinden 2si yeşeriyor. Mürverin 3 fışkının yaprakları canlı.  Sinir otunun tohumu kuru: toplanıp dağıtma, göletin tarafında mesela.  

Artık tohum peşindeyim.  Engerek otu artık kurudu: boz-gri renkli, ipince dinkenleri batmaya yazır - acaba bundan dolayı engerek yıllana benzetiyorlar mı? Parmakla dokunmadan tohumların saçmasına desteği kuru bitkine basmak.  Dalları bölerekfarklı yerlere dağıtıyorum. Batı yamaçta tohum ararken, küre çiçeği (Globularia) yanındaki odumsu parçayı merak ettim.  Neye bağlı? Online kaynakları çiçek türlerini açıklar; sadece biri odumsu kökünden bahsediyor.  Ne kadar derin?  Erozyon önlemede ne kdara etkili? Bugün onlarca çiçek presledim, Ordu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr Sevda Türkiş'in yönlendirmesiyle.  

Bu sezonun sukabağı sabırla bekletiyor.  Yakında kurursun... Önceki hafta toplanan algkuru, ve rengi kaybetti.  Suya batırınca yumuşuyor; ağaç altı malç (mulch) oluyor.  

Akşam trafoya giderken Celal yılan mı gördü?  Dikkatli bakınca bırakılan bir deri olduğunu anladı. Yerini anlattı "Mısırlar arası, ortada, yoldan uzak" ve sabah aradığımda beni bekliyordu...

Ağızın, gözlerin ayrıntıları ince. Çapı 5cm, uzunluğu 1.60m... Ne kadar benden uzun olsa da, bu hayvan insandan kaçar, yaklaşmaz.  

Bahçe planlamak herkes yapamaz.  Bunu uygulamak ozel hassasiyeti ister.  2 hafta önce burası neydi? Patates vardı solda.  Sağda... şimdi kale büyüyor: 2021 bahçe haritası yetmez.  Aylara göre değişir.  Celal, ustasın!  

Mayısta naylon serada salatalık arası sarmaşık çekerdim.  Şimdi sırası kıvırcıklara. Tarlada roka çıkmaya başlıyor. Lezziz.  Soğuk vurana kadar, besler bizi.

İlk güneşi artık 7de. Ekinoks sonrası günler geceden kısalıyor.  Serada pazı var.  Çok lezzetlı, ve kış boyu besler bizi. Sabahlar soğuk, öğlene kadar ısınıyor; öğleden sonra güneş batana kadar. Gece taş binada korunmuş oluruz, kapı ve pencereler kapalı olsa; yine de uyku tulumuna geçtim.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam