Bir kat daha...

Bir kat daha...
23/12/2020

conjunction  23 Aralık akşamın güneş batınca hemen görünmez. Işık kaybolunca güneş peşinde batmak üzere iki "yıldız" özel: 4 Mart 1226 tarihinden sonra dünyadan bakarak ilk defa bu kadar yakından gelen Jüpiter ile Saturn 22 Aralık 2020 gelmiş, ve 24 saat sonra Güneşköy'den izleyip fotoğraf çektim.  

Güneş batar batmaz, ışıkla beraber ısı hızlı düşer - soğuk artar ve ciltten kemik iliğe kadar iner. Dışarıya göre, sera içi iyi; mutfağın kapısını kapatınca daha sıcak, hele sobayı yakınca. Sobada çay ve yemek ısıtırken kestane de pişirilir. Sonraki akşama da bıraktık

Mikroskopu denemek için lam (fransızcası "lame", ve üstüne koyulan "lamelle") olmayınca kırık cam parçasıyla olur mu? Kabaca evet, ancak güvenli çalışmak için lam bulmamız gerekecek.

Gece kat kat giyip kış uyku tulumumu kalı yorgan içinde sardım... Dağcılar, ve özellikle kutuplarda uzun gezi yapanlar nasıl yatar merak ederim! Sabah uyanınca her taraf eksi derecelerde donun etkisinden hareketsiz durumunda. Soğukta Hayalet kedimizin yatma yeri filizlendirme kutusundaki toprakta. Seranın 3 camı kaydı - boşluktan dış manzarası görünüyor, diğer camların hepsi buzlu,

Kahvaltı artık geç yapıyoruz. Fazla tarla çalışması olmadığı için 8'de uyanıp, zaten 9'a kadar dışarıya çıkma manası olmaz. Topraktan ayrık kökler çekmek ise öğreden önce sert donmuş toprakta kilitli kalır. Seranın ana kapasının yanındaki musluk katı, hareket sıfır. Altındaki kovanın içerik katı bir kitle. Sırtımdaki 6 kat yetmiyor - bir kat daha olsa belki yeter olur... mu acaba? Kahve kovasını yıkamam için seradaki hortumuna bakmak zorunda kaldım. Gelecek sefer yün fanila eklesem iyi olabilir.

Yazın Güneşköy'deki yabani çiçeklerin tohumlarını topladık, ve Ağustos'ta onlarla tohum topuyapıp güneşte iyice kuruduk. Şimdi dağatma vakti geldi. Sadece üç yerde: Doğuda Taht olarak bildiğim yerin etrafında 25 top dağıttım. Batı yarısında göletin arka sırtında ve yanındaki Şahin Tepe'de. Örneğin gevenler arası...

Üst yamaçlarda gezerken güçlü bir yasemin örneği buldum. 18 sene önce her gün geçen yoğun keçi sürüsünden dolayı savunmasız, sivri dikenli karaçalılar arası saklanırdı.

Yeni sezonun ilk çiçeği Colchicum trudii. Bir kaç haftadır çiçek görmeyince çok sevindim. Artık soğanlı çiçeklerin zamanı, güçlerini toprak altındaki soğanından alır, ne ışık ne güneşten beklemez. Bu öbek eskiden suların kazdığı mikro vadide - ahşap tuvaletin yanında. Rüzgardan korunmuş yerde. Nasıl çoğalır, nasıl yayılır?

Dönüşte onlarca beton kamyonu kullandığı servis yolundan geçtim. Ahhh! Güzergah değişti - Yelice'den çıkış yok. 3km sonra Doğuş şantiyesine yakın asfalta geldim.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam